Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:55
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Radzyń Podlaski: Otwierają celę nr 6

W najbliższą sobotę Radzyń po raz pierwszy obchodzić będzie Noc Muzeów, a jej głównym punktem ma być udostępnienie zwiedzającym celi nr 6 w budynku przy Warszawskiej 5A, gdzie mieścił się areszt śledczy gestapo i siedziba powiatowa Urzędu Bezpieczeństwa. To ma być początek realizacji planów władz miasta, które udostępniając jedno pomieszczenie zapowiada inaugurację tworzenia pierwszego muzeum w Radzyniu.
Radzyń Podlaski: Otwierają celę nr 6

Pod koniec lutego 2016 roku na budynku kamienicy przy Warszawskiej 5A zawisła tablica. W ten sposób Radzyń upamiętnił ofiary aparatu śledczego nazistów i władzy Polski Ludowej. W tym miejscu bowiem w latach 1939-44 działał areszt śledczy gestapo, a w latach 1944-56 była to siedziba powiatowa Urzędu Bezpieczeństwa. Wówczas, powtórzono również deklarację o utworzeniu w pomieszczeniach historycznie ważnych dla Radzynia Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Środowiska związane z radzyńską prawicą o muzeum w tym miejscu dopominały się już od 2007 roku. Powstał nawet odpowiedni profil na Facebooku: "TAK dla katowni gestapo/UB w Radzyniu Podlaskim".

W 2014 roku zaprezentowana została diaporama złożona ze zdjęć wyrytych na ścianach cel inskrypcji więźniów. Jej współtwórcami byli obecny dyrektor ROK Robert Mazurek i dr Dariusz Magier, historyk, który dokumentował historię pomieszczeń w budynku przy Warszawskiej 5A.

Od tego czasu zainteresowani stworzeniem w tym miejscu godnej przestrzeni muzealnej czekali na uporządkowanie stanu budynku przez miasto i przeprowadzenie przedsięwzięcia. Minęło cztery lata i udało się... opróżnić jedną piwnicę – celę nr 6.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 20/2018

Joanna Danielewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama