Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:00
Reklama
Reklama

Umowa ubezpieczenia OC rolnika – odpowiedzialność za szkody związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Umowa ubezpieczenia OC rolnika – odpowiedzialność za szkody związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Wraz z otwarciem sezonu wiosenno-letniego przywoływany jest temat zdarzających się podczas prac rolniczych wypadków. Równie regularnie pojawiają się dylematy - jakiego odszkodowania możemy dochodzić z ubezpieczenia OC rolnika, a także istnienia obowiązku posiadania przez niego polisy. Zatem kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone działalnością w gospodarstwie rolnym? Warto posiadać taką wiedzę, bo jak wiadomo – o wypadek nie trudno.

Dla jakich rolników obowiązkowe ubezpieczenie?

Rolnik małorolny, czy wielkopowierzchniowy - istnienie tego obowiązku uzależnione jest od wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego, ale też od tego czy jest ono opodatkowane podatkiem rolnym. Każdy rolnik posiadający grunty rolne o powierzchni powyżej 1 ha podlegający całkowicie lub częściowo podatkowi rolnemu, obowiązkowo musi posiadać umowę ubezpieczeniową.
Wyjątek stanowią tutaj tzw. działy specjalne produkcji rolnej np. pasieki, wylęgarnie drobiu lub uprawy szklarniowe, w których to rolnik niezależnie od wielkości posiadanego obszaru gospodarczego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Najpóźniejszym terminem zawarcia umowy jest dzień objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.

Czy właściciel gospodarstwa nieprowadzący w nim żadnej rolnej produkcji musi posiadać rolnicze ubezpieczenie OC ?
Warto pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy aktualnie rolnik nie uprawia ziemi, czy nie prowadzi żadnej hodowli, może dojść do szkody w trakcie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Dlatego tak ważne jest wykupienie ubezpieczenia. Nawet dłuższa nieobecność rolnika w gospodarstwie, nie zwalnia go od obowiązku zawarcia umowy OC.
Zdarzają się sytuacje, gdy gospodarstwo wchodzi w posiadanie osób, w nim nie mieszkających np. w drodze dziedziczenia, wówczas również mamy do czynienia z obowiązkiem wykupu ubezpieczenia.

W jakim zakresie odpowiada zakład ubezpieczeń?

Odpowiedzialność cywilna rolnika, ale też osób pracujących w jego gospodarstwie, objęta jest ubezpieczeniem OC. Zatem każda szkoda wyrządzona przez właściciela, czy inną osobę zajmującą się tam pracą pokrywana jest z ubezpieczenia OC rolnika. Samo posiadanie gospodarstwa rolnego nakłada bowiem ten obowiązek.

„Dotyczy to szkód zarówno rzeczowych jak i wyrządzonych na osobie. Dochodzenie odszkodowania w przypadku szkód osobowych dotyczy sytuacji, w których poszkodowany odniesie uszczerbek na ciele, rozstrój zdrowia, ale także śmierć. Natomiast w przypadku szkody rzeczowej, należy się odszkodowanie za każde zniszczenie, bądź uszkodzenie mienia. Warto wspomnieć, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń ( na podstawie zawartej przez rolnika umowy OC) obejmuje również przypadki szkód związane z ruchem wolnobieżnych pojazdów rolniczych, jak np. kombajn, użytkowanych w danym gospodarstwie” - wyjaśnia ekspert do spraw odszkodowań z kancelarii Codex.

Do tego typu nie zalicza się ciągników rolniczych, które należą do kategorii pojazdów mechanicznych i jako takie podlegają osobnemu ubezpieczeniu OC.

Profesjonaliści ds. odszkodowań – potrzebne ogniwo

W razie jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości dotyczących zakresu odpowiedzialności rolniczej warto zasięgnąć porady albo skorzystać z pomocy odpowiedniej kancelarii. Najlepsi na rynku w dziedzinie odszkodowań na każdym etapie postępowania będą odpowiednio reprezentować interesy swoich klientów. Istniejące na rynku od kilkunastu lat Centra Obsługi Powypadkowej kompleksowo i skutecznie rozwiązują każdą powierzoną sprawę.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama