Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:44
Reklama
Reklama

Franciszka Urszula z Wiśniowieckich (1705-1753), księżna Radziwiłłowa - Perła literatury saskiej, cz. III

Czasy saskie w kulturze, literaturze i sztuce polskiej przypadały na okres panowania dwóch królów z dynastii saskiej – Augusta II i Augusta III. Były to czasy szczególnie burzliwe w naszej historii – czas wojen, walk wewnętrznych, kraj popadał w stan coraz bliższy anarchii.
Franciszka Urszula z Wiśniowieckich (1705-1753), księżna Radziwiłłowa - Perła literatury saskiej, cz. III

Sytuacja ta wprost przekładała się na pogłębiający się kryzys polityczny, ustrojowy i gospodarczy państwa. Ucierpiała na tym, a może nawet przede wszystkim, kultura polska, a jej coraz wyraźniejszy regres sprawiał, że czasy saskie uchodziły (i wciąż uchodzą) za okres upadku wszelkich wartości i degrengolady. Ten stan dotknął również literaturę polską, której symbolem stała się na całe lata czterotomowa "encyklopedia", swoiste "kompendium wiedzy" pióra księdza Benedykta Chmielowskiego "Nowe Ateny" (pełny tytuł tego "dzieła" zająłby całą stronę!). Był to zbiór "uczonych" wiadomości z niemal wszystkich dziedzin życia i "nauki", ale także swoisty "poradnik medyczny" pouczający, jak należy leczyć wszelkie choroby i dolegliwości. Dla przykładu przytoczmy jak – zdaniem B. Chmielowskiego - należało postępować przy bólu zębów: "Kość wyjąć z uda żaby, tą kością zębów się dotykać, przestaną boleć". 

Na szczęście i w tych mrocznych dla kultury i literatury czasach zdarzały się chwalebne przykłady dobrej twórczości literackiej. Ostatnie badania z zakresu historii i socjologii literatury wykazują, że w gronie autorów ówczesnych czasów (szczególnie wśród piszących kobiet!) były prawdziwe wyjątki. Należy do nich bez wątpienia księżna Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa.

Bezpośrednio po ślubie Radziwiłłowie zamieszkali tymczasowo w Ołyce, by wkrótce przenieść się na stałe do Nieświeża. Młody "Rybeńko" szybko awansował, a piastowane stanowiska i godności sprawiały, że książę bywał w domu rzadkim gościem. Franciszka Urszula, zachodząc w kolejne ciąże po niemal każdej (z reguły krótkiej) bytności męża w domu, rzadko mogła wyjeżdżać poza Nieśwież. Tęskniąc za ukochanym Michasieńkiem, pisała do niego liczne listy, niektóre nawet rymowane. Księżna, ze względu na swój wręcz permanentnie odmienny stan, nie tylko zajmowała się domem, wychowywaniem i edukacją coraz liczniejszej gromadki dzieci, ale okazała się także dobrą gospodynią i zarządczynią licznych majątków. Udzielała bardzo konkretnych instrukcji administratorom majątków, systematycznie dbała o terminowe wpływy intrat od dzierżawców, potrafiła też zatroszczyć się o niezbędne remonty w nieświeskim zamku. Okazała się pod tym względem bardzo dobrą organizatorką i gospodynią, co ostatecznie przekonało do niej dotychczas sceptyczną teściową i obie panie Radziwiłłowe pozostawały odtąd we wzajemnie życzliwych stosunkach.

Całą historię przeczytacie w numerze 19/2018 Słowa Podlasia

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama