Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:42
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Gmina Leśna Podlaska: Potomek króla Stanisława Poniatowskiego odwiedził Leśną Podlaską

Leśna Podlaska Guillaume de Louvencourt, francuski arystokrata pochodzący z rodziny Poniatowskich każdego roku robi po Polsce tournee. Przy okazji swoich wizyt zostawia po sobie ślad w postaci działań charytatywnych.
Gmina Leśna Podlaska: Potomek króla Stanisława Poniatowskiego odwiedził Leśną Podlaską

Wspiera inicjatywy kulturalne i udziela się społecznie, m.in. ufundował scenę w Gdyni przeznaczoną dla osób niewidomych, był też współfundatorem protezy Magdy z Katowic, która straciła nogę w wyniku choroby. Teraz planuje pomoc dzieciom w Lublinie. Jak mówi, chce naśladować swoich dziadków Poniatowskich, którzy też angażowali się w wiele charytatywnych akcji. Mimo, iż mieli wielkie dobra, kierowców i służbę, to pozostali prostolinijni i serdeczni dla wszystkich, których spotkali, a w swoim domu gościli różne znamienitości, od pisarzy do polityków, odwiedzał ich m.in. prezydent Francji Giscard d`Estaing.


Dziadek czyli Andrzej Poniatowski był dyrektorem dużej biblioteki w Paryżu,  pełnił tę funkcję aż do swojej śmierci w 1977 r. Wspierał także bractwo św. Kazimierza zajmujące się dobroczynnością. Andrzej Poniatowski przyjaźnił się ze słynnym kompozytorem Ignacym Paderewskim, przez ponad czterdzieści lat. Kiedy dowiedział się, iż bractwo św. Kazimierza, ma problemy finansowe, poprosił artystę o urządzenie wielkiego koncertu w Wersalu aby zebrać fundusze na dalszą działalność stowarzyszenia. W bractwie działa mama Guillaume. Poprzez to stowarzyszenie, opiekowała się sierotami z Polski. Dzięki bractwu do Francji przyjeżdżały też młode Polki by pracować jako au pair czyli nianie do dzieci. Obecnie ośrodek jest domem rencisty, a posługują w nim polskie zakonnice.
Brali udział w wojnach i bitwach

O swojej familii napisał książkę, jest na etapie poszukiwania wydawcy ale już wiadomo, że na jej podstawie powstanie także film. Ma też polską wersję strony internetowej, na której można przeczytać o jego działaniach.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym JUBILEUSZOWYM numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 29/2018

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama