Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:44
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Kodeń: Atmosfera rodem jak z dawnej epoki [GALERIA]

W Kodniu, pierwszy raz, od setek lat, odbył się Jarmark Sapieżyński. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem gości i lokalnych mieszkańców. Swoje stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem zaprezentowało ponad czterdziestu wystawców.
Kodeń: Atmosfera rodem jak z dawnej epoki [GALERIA]

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w bazylice mniejszej cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Jedności. Następnie uroczyście przemaszerowano na kalwarię kodeńską. W orszaku wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, nawiązujące strojami do stylu, w jakim ubierali się rycerze w średniowieczu. Po otwarciu imprezy przez wójta Jerzego Trocia, można było obejrzeć bardzo efektowny kaskaderski pokaz konny. Z kolei na scenie wystąpiła Kodeńska Orkiestra Dęta, grupa teatralna "Perły Życia" z ŚDS w Kodniu, zespół śpiewaczy "Kalina" z Kostomłot, chór szkolny z Kodnia, grupa "Jarzębina" z Zabłocia, "Top Girls" , "Cygańskie Rytmy" z Hańska, "Mołodyczki" z Szacka, a także "Clubbersi". Zabawę urozmaicił też m.in. pokaz walk pieszych oraz gry i zabawy plebejskie, a także nauka tańca dawnego i pokaz fajerwerków.

– Urządziliśmy Jarmark Sapieżyński, ponieważ to Sapiehowie zbudowali Kodeń. Przyczynili się do jego rozwoju i byli właścicielami tej miejscowości. Ze zgodą od króla na założenie miasta, otrzymali również przywilej organizowania jarmarków. W czasach świetności tego rodu, odbywały się w Kodniu trzy znaczące jarmarki, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Mikołaja i w Niedzielę Palmową – wyjaśnia Jacek Malarski z Towarzystwa Przyjaciół Kodnia. Dodaje, że poza tym miały też miejsce cotygodniowe targi, które odbywają się do dziś, w każdy czwartek.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 34/2018

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama