Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 10:07
Reklama
Reklama

PARCZEW: Miasto wyzwolone przez bohaterską młodzież

Parczew (dawniej Parczów) to jedno z najstarszych miast Lubelszczyzny. Jak podaje Jan Długosz, osada o tej nazwie istniała już w XIII wieku. W historii zapisał się głównie jako ważny ośrodek życia politycznego kraju, miejsce zjazdów polsko-litewskich i sejmów. Dziś dumnie świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.
 PARCZEW: Miasto wyzwolone przez bohaterską młodzież

Parczew położony na pograniczu ziem Polski i Litwy, na szlaku komunikacyjnym z Krakowa do Wilna prawa miejskie otrzymał w 1401 roku, z rąk Władysława Jagiełły. Wtedy to zaczął się silnie rozwijać. To tu gościli wszyscy królowie z dynastii Jagiellonów, to też w 1564 r. przyjęto uchwały soboru trydenckiego, dzięki czemu Polska uniknęła wojen religijnych. Tu wreszcie w okresie II wojny światowej działały mocne ośrodki konspiracyjne.

Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polski Rokiem Jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. W uchwale wyrażono nadzieję, że Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować i przypominać tych, którzy pozostali nieugięci i walczyli za ojczyznę. W uroczyste obchody wpisuje się również – mający bogatą historię – Parczew. – W tym roku na budynku urzędu i w newralgicznych punktach miasta rozwiesiliśmy banery, wyprodukowane z okazji jubileuszu. Ponadto burmistrz rozdawał mieszkańcom miasta biało-czerwone flagi podczas majowych świąt państwowych, zachęcając do udekorowania nimi domów, sklepów czy innych placówek. Także przedszkola czynnie włączyły się w świętowanie, organizując parady, spotkania z flagą oraz apele z recytacją wierszy i śpiewem pieśni patriotycznych. Szkoły podstawowe krzewiły zaś wartości narodowe podczas konkursów plastycznych i recytatorskich – informuje Magdalena Jarosz z referatu promocji i rozwoju parczewskiego magistratu. Dodaje również, że władze miasta upamiętniają bohaterską walkę o wolność kraju podczas świąt państwowych. Składają wtedy kwiaty i palą znicze pod pomnikiem Niepodległości oraz Józefa Piłsudskiego. Zaplanowano też na koniec września uroczystą sesję rady gminy, która ma upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 36


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
z Białej 10.09.2018 07:47
"...to też w 1964 r. przyjęto uchwały soboru trydenckiego" Justynko, to było w 1564 roku :)

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama