Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:54
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Na Spitsbergenie odwiedzały nas białe niedźwiedzie

Profesor Tadeusz Niedźwiedź, urodził się w Bokince Królewskiej, a w Białej Podlaskiej ukończył Liceum im. Kraszewskiego. Jako ekspert z zakresu klimatologii uczestniczył w wielu wyprawach naukowych m.in. do Mongolii i na Spitsbergen. Współpracował też ze swymi kolegami z Grecji, Szwecji, Francji, Belgii, Austrii, Czech, Słowacji, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii i USA. Jest założycielem katedry klimatologii na Uniwersytecie Śląskim. Opublikował też setki artykułów w naukowych pismach.
Biała Podlaska: Na Spitsbergenie odwiedzały nas białe niedźwiedzie

Naukowiec ma 76 lat i mieszka w Krakowie. Obecnie przebywa na emeryturze, choć nie do końca, ma jeszcze ćwierć etatu na Uniwersytecie Śląskim, gdyż kończy ważny projekt. Z żoną Marią, doczekał się trójki dzieci. Najstarszy syn Michał uczy matematyki w liceum, Jakub jest informatykiem. Córka Anna skończyła etnologię i pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Słynny badacz naukę rozpoczął w 1948 r. w wieku sześciu lat. Pierwsze cztery klasy skończył w rodzinnej miejscowości. Szczególnie zapamiętał panią Marię Kozdroń. – Nawet najmłodszym uczniom wyjaśniała zjawiska przyrodnicze i podsuwała obrazujące je książeczki. Stąd, od samego początku nauka mnie pasjonowała. Poza tym mieszkanie na wsi sprawiało, iż mogłem obserwować ptaki, owady, zwierzęta czy rośliny. Nie brakowało w moim dzieciństwie wędrówek po lesie czy łąkach, więc wszystko to co mnie otaczało wzbudzało ciekawość - opowiada Tadeusz Niedźwiedź.

Edukację kontynuował w szkole im. Tadeusza Kościuszki w Tucznej, do której uczęszczał pieszo, także w surowe zimy. Do dziś pamięta przeprawy przez zaspy. Tam także miał bardzo dobrych pedagogów, spośród których wyróżniała się nauczycielka geografii, która potrafiła odpowiedzieć na wiele pytań, nurtujących dorastającego Tadeusza. Po ukończeniu podstawówki zdecydował się na rozpoczęcie nauki w LO im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. W czasie egzaminów wstępnych pytano go o powstanie kościuszkowskie, ale był obeznany w tym temacie, więc został przyjęty. Ze szkoły średniej pamięta doskonale spotkanie absolwentów, jakie zorganizowano w 1958 r. – Zjawiło się wielu sławnych ludzi, a my pomagaliśmy im trafić do odpowiedniej klasy. Przy okazji zbieraliśmy autografy od najbardziej rozpoznawalnych postaci - mówi naukowiec. W czasie ostatniego zjazdu, jaki odbył się w tym roku był również obecny. Dawni uczniowie z klasy maturalnej profesora 11A i równoległej 11B, zorganizowali też dodatkowe spotkanie z okazji 59-lecia świadectwa dojrzałości, by mieć więcej czasu na rozmowy i wspomnienia. Uczestniczyło w nim piętnaście osób. T. Niedźwiedź jest równolatkiem Bogusława Kaczyńskiego. I choć nie uczyli się w jednej klasie to zapamiętał go jako znawcę i miłośnika muzyki. - Uświetniał grą na fortepianie akademie szkolne. Podziwiałem go też za erudycję, którą imponował podczas koncertów artystów Filharmonii Lubelskiej, jakie kilka razy odbyły się w auli szkolnej na zaproszenie ówczesnego dyrektora Franciszka Buszka - wspomina.

 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 41

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama