Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 02:52
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Randka z dobrą manierą

Restauracja to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na randkę. Dobre jedzenie i pyszne napoje wytwarzają przyjemną atmosferę i sprzyjają długim rozmowom. To także idealne miejsce, aby wykazać się wysoką kulturą osobistą i zyskać parę dodatkowych punktów u osoby towarzyszącej.
Randka z dobrą manierą

Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek, dzięki którym nie zaliczysz faux pas na randce.

1. Wybór odpowiedniego miejsca. Dobrze jest wybrać stolik przy ścianach. Miejsce, skąd widać całą salę, zajmuje partnerka. Mężczyzna odsuwa przed kobietą krzesło, a następnie pomaga je dosunąć. Wstaje zawsze, kiedy ona wstaje, a także wtedy, gdy kobieta wraca np. z toalety.

2. Osoba kelnera. Przywołujemy go zazwyczaj dłuższym spojrzeniem lub skinięciem głowy. Należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie wymachiwać rękoma. Nie dziękujmy kelnerowi za każdą przyniesioną potrawę, wdzięczność wystarczy wyrazić skinieniem głowy lub uśmiechem.

3. Rozpoczęcie posiłku. Konsumpcje naszego posiłku rozpoczynamy, gdy partner lub partnerka dostanie swoje danie. Zdarza się tak, że jedna z osób dostanie swój posiłek wcześniej. W takiej sytuacji nie należy rozpoczynać dania, a cierpliwe poczekać, kiedy kelner dostarczy jedzenie zamówione przez osobę towarzyszącą.

4. Serwetka. Elegancka, materiałowa serwetka, znajdująca się na talerzu lub po jego lewej stronie, nie pełni tylko funkcji ozdobnej. Po zajęciu miejscu przy stoliku, należy rozłożyć sobie tę serwetkę na kolanach, a po zakończonym posiłku odłożyć po prawej stronie talerza. Gdy chcemy wyjść do toalety w trakcie posiłku, zdejmujemy serwetkę z kolan i kładziemy na krześle stroną czystą do góry. Gdybyśmy położyli ją na stole, byłby to sygnał dla kelnera, że skończyliśmy już posiłek.

5. Sztućce. Są sygnałem dla kelnera. Skrzyżowanie sztućców na talerzu oznacza, że nie zakończyliśmy jeszcze posiłku, lecz na chwilę go przerwaliśmy. Kelner odbiera wówczas informację, że posiłek będzie kontynuowany. W trakcie przerwy sztućce powinny być zawsze skrzyżowane.

Po spożyciu posiłku układamy je natomiast równolegle do siebie po prawej stronie, na godzinę piątą. Jest to znak dla kelnera, że może zabrać talerze ze stołu.

Sztućce ułożone są według kolejności, w jakiej podawane będą dania. Dlatego rozpoczynamy posiłek używając tych położonych najdalej od talerza.

6. Ubiór. Mężczyzna nie może pod żadnym pozorem zdjąć w restauracji marynarki, kobieta zaś powinna jak najszybciej zdjąć kapelusz. Przed wyjściem do restauracji nie należy się mocno perfumować. Mamy czuć aromat dań, a nie perfum swoich i partnera.

7. Smacznego i na zdrowie. Zasady savoir-vivre odradzają mówić „smacznego”. Jeżeli jednak ktoś będzie życzył smacznego, grzecznie odpowiadamy „dziękuję”. Wedle starej zasady unikamy również sformułowanie „na zdrowie”, gdyż zwraca to uwagę na pewną niedyspozycyjność rozmówcy.

8. Postawa i ręce. Staraj się siedzieć prosto, ale nie sztywno. Kobiety nie powinny siedzieć w rozkroku. Podczas całej kolacji należy pamiętać, aby nie trzymać rąk po stołem, ani nie opierać łokci o blat – oparte powinny być nadgarstki.

9. Zapłata za kolację. Dobre maniery mówią o tym, że za kolację płaci tylko i wyłącznie mężczyzna. Często zdarza się tak, że kobieta chce zapłacić lub pokryć część kosztów kolacji. W takiej sytuacji powinna przekazać pieniądze mężczyźnie, który wręczy pieniądze kelnerowi.

Zdarzają się jednak mężczyźni, dla których ujmą na honorze byłoby niezapłacenie za kolację w całości. Mężczyzna, który chce pokryć koszty kolacji, a obawia się, że jego partnerka się na to nie zgodzi, powinien na początku kolacji poinformować obsługę, że to on będzie płacić. Następnie dyskretnie, na przykład podczas wyjścia do ubikacji, uregulować rachunek.

10. Napiwki. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z obsługi, możemy wręczyć napiwek. W dobrym tonie jest to 10 do 20 proc. naszego rachunku. Możemy wręczyć go obsłudze na dwa sposoby. W momencie, kiedy otrzymamy rachunek, kwotę, na jaką opiewa, wręczamy kelnerowi, mówiąc „dziękuję”. Jest to sygnał, że nie oczekujemy od niego reszty. W innym wypadku, po otrzymaniu rachunku wręczamy odliczoną kwotą, a następnie na płatniku lub spodku zostawiamy napiwek, który według nas powinien dostać kelner.

 

Zastosowanie tych kilku prostych wskazówek pomoże Ci pewniej poczuć się w restauracji. Uświadomi też Twojej osobie towarzyszącej, że jesteś człowiekiem z wysoką kulturą osobistą. Zasady savoir-vivre to zbiór ściśle określonych reguł. Stosowanie ich w życiu codziennym może być uciążliwe, jednak randka w restauracja to doskonałe miejsce i czas, aby ćwiczyć i udoskonalać nasze dobre maniery.

Małgorzata Głowacka

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama