Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 09:33
Reklama
Reklama

Rusza program szczepień w Lubelskiem

W województwie lubelskim ruszył pilotażowy program bezpłatnych szczepień dzieci w zakresie profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Samorządy już teraz mogą rezerwować wsparcie dla programu w projektach swoich budżetów. W przyszłym roku szczepienia te znajdą się w kalendarzu powszechnych szczepień dzieci i osób starszych.
Rusza program szczepień w Lubelskiem

W czwartek 10 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego eksperci przedstawili założenia programu. – Skierowany on jest do dwóch grup wiekowych, czyli dzieci, które ukończyły piąty rok życia, oraz osób powyżej 60 lat z takimi schorzeniami, jak choroby płuc czy astma oskrzelowa – tłumaczyła Zofia Woźniak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany będzie w czterech wariantach. Pierwszy, uruchomiony już w tym roku, zakłada szczepienie około 700 dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia, zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego. Całkowity koszt – około 200 tys. zł – pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Drugi wariant też dotyczy dzieci od 2. do 5. roku życia, ale w tym przypadku w działania będą mogły włączyć się samorządu lokalne, czyli gminy i powiaty. Chodzi o to, żeby zaszczepić w sumie jak najwięcej maluchów.

teraz czytane na www.slowopodlasia.pl  | Człowiek chciał zgwałcić konia 

Wariant trzeci zakłada zapewnienie ochrony dla części osób powyżej 60. roku życia, sfinansowanej z budżetu województwa lubelskiego, a czwarty – znów daje możliwość poszerzenia liczby osób korzystających ze szczepień dzięki pomocy samorządów.

– To wielkie przedsięwzięcie, wymagające wielu starań i pracy. Przed nami wielki cel, jakim jest poprawa stanu zdrowia dzieci i osób starszych, a pośrednio całego społeczeństwa województwa lubelskiego. Zachęcamy lokalne samorządy do rezerwowania funduszy na ten cel w projektach na następny rok – podsumowuje Woźniak. 

Według prelegentów, w dzisiejszych czasach walka z pneumokokami jest bardzo trudna. – Bakterie te są coraz bardziej lekooporne. Przestajemy leczyć tę chorobę, więc jedynym sposobem jest zaszczepienie, zanim choroba trafi swoją ofiarę. To jedyny sposób, by zapobiegać tego typu infekcjom – tłumaczy Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia Parasol dla Życia. Według niej jest coraz większe zainteresowanie tymi szczepieniami. – Co ważne, coraz więcej samorządów decyduje się na zabezpieczanie swoich pacjentów szczepieniem przeciwko pneumokokom. Sam fakt, że szczepionki są na tym terenie wprowadzone i że szczepione są dzieci, jest wielką radością, bo to oznacza mniej małych pacjentów, którzy umrą lub będą okaleczeni przez chorobę – mówi Szafraniec.

Koordynatorem projektu jest Centrum Medyczne Luxmed. Partnerami w programie są przychodnie zrzeszone w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych. Szczepienia mają być realizowane w ciągu pięciu lat, a więc projekt potrwa aż do 2021 roku. W tym roku zakończą się 14 grudnia.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zakażeń bakteryjnych u dzieci. Bakterie te osiedlają się w gardle lub nosie. Przeważnie wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych, ale także mogą powodować zakażenie inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy stawów.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania jest szczepienie ochronne, gdyż bakteria występuje powszechnie i kontakt z nią może być nieunikniony. Ważne, by zaszczepić swoje dziecko jak najwcześniej, chroniąc je przed ryzykiem poważnych zakażeń.

Maciej Maciejuk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jadownik 21.11.2016 10:12
Nie wierzę! Czy taka ma być ta dobra zmiana??? Czy w postaci tego rządu, sprowadziliśmy sobie konia trojańskiego ? Co jeszcze? PO MOIM TRUPIE. Mam nadzieje,ze matki sie nie dadzą ogłupić do końca ..

krx 20.11.2016 02:01
Brawo, gratuluję głupoty tym, którzy nie chcą szczepić ani dzieci ani siebie. Tym bardziej, że bzdury szkodliwości wyssane są z palca. Nie poparte żadnymi badaniami. Przez wschodnie granice przedostają się np z Czeczenii chorzy np na odrę czy krztusiec. Jeśli chcecie narażać zdrowie to baardzo proszę

Agnis 21.11.2016 09:54
Się zaszczep I będziesz bezpieczny. A mi daj wybór.

karolina 21.11.2016 10:16
Pacany bez szkoły,nie potrafiący przeczytac zadnych publikacji ( za trudne, bo to w obcych jezykach a to dla dobrej zmiany problem) głoszą takie brednie. Zastanów sie człeku dlaczego kiedys podawano nam 5 szczepień a teraz 69 ...użyj mózgi ..aa i sam sie zaszczep,bo szczepionki powinno sie odnawiac inaczej czarna de...Poszukaj ludzi z dziecmi majacymi powikłąnia po tym syfie ...to tez za trudne??

matka 18.11.2016 20:41
Rusza w Bialej? Jestescie pewni? Dzwoniłam do prrzechodni w Bialej która jest podana na liście przez Urząd Marszalkowski i Pani mnie wysmiala skąd ja to wiem. Owszem były szczepionki ale parę i tylko dla ich pacjentów więc ....

ktos 18.11.2016 16:41
Ludzie opamietajcie sie, higiena to podstawa i zdrowa dieta

autor 18.11.2016 15:33
STOP SZCZEPIENIOM !!! Szczepienia zabijają !

krx 20.11.2016 02:04
Od kiedy? Od tych idiotów którzy wymyślają takie brednie

niepelnosprawny,org 18.11.2016 14:56
słyszałem o niebezpieczeństwach dzisiejszych szczeionek, ciezkich chorobach wywołąnych własnie szczepionkami, czy jednak te są bezpieczne w tym wzgledzie?

krx 20.11.2016 02:03
Słyszeć a mieć wiedzę to duża różnica

reka 17.11.2016 14:41
Bardzo fajnie, na pewno skorzystam. :)

Mela 17.11.2016 14:03
Szkoda, że ten program ruszył tak późno i nie potrwa do końca 2016 roku bo nie wszyscy, który mogliby skorzystać - skorzystają.

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: czyt →T łłO!Treść komentarza: +PLU sssss. Zadałem pytania, proszę odpowiadać na pytania. Nawzajem. Nie wstydzę się zdania, znają mnie u Nas. Nie wychylaj się proszę, głębiej Dziubek w norce. Sprawka jest p o w a ż n a. Władze (lokalne) jeszcze nie wiedzą, jak NA TAKIE, reagować. Policja jest ślepa i jednostronna, pomija przyczynianie się i ... lobbowanie HodowcówPsów. Robi dla nich. Skandal. Także, jeszcze się nie zorientowali. Pies w kojcu= a g re s j a. Pies to nie zabawka.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:21Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: rodzicTreść komentarza: Jeszcze jedno. Pełnoletni nie oznacza dorosły. Dorosły jest w 99% samowystarczalny. Poniżej 90% jest to osoba pełnoletnia wymagająca mniejszych bądź większych korekt, wskazówekData dodania komentarza: 21.04.2024, 01:25Źródło komentarza: Dorośli uczniowie nie chcą, żeby rodzice przeglądali ich oceny
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama