Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:56
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Mąż wyjechał za granicę i zerwał kontakt - czy muszę płacić jego długi?

Mój mąż wyjechał do pracy za granicę, ale właściwie zerwał ze mną kontakt, nie przesyła mi niemal żadnych pieniędzy, tylko od czasu do czasu jakieś grosze. Niedawno przysłano mi jego mandat na dość znaczną kwotę. Ponadto mąż mi powiedział, że ma na sobie komornika i że mogę płacić jego długi. Czy to jest prawda i czy mogę podać męża o alimenty? (dane do wiadomości redakcji)
Mąż wyjechał za granicę i zerwał kontakt - czy muszę płacić jego długi?

Prawnik radzi

Tak, w istocie możliwe jest, że egzekucja zostanie skierowana również do Pani dochodów. Prawdopodobnie nigdy nie zawarła Pani z mężem żadnej umowy majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyzy), co z wszelkim prawdopodobieństwem oznacza, że obowiązuje tzw. wspólność. Tymczasem w jej skład wchodzą wszystkie jej dochody.

Z kolei mandaty karne zasadniczo są egzekwowane w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w myśl której art. 27c, jeżeli egzekucja ma być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków. Liczba mnoga zaś odnośnie wspomnianych "majątków osobistych" została w orzecznictwie wytłumaczona w ten sposób, że "artykuł 27c u.p.e.a. dotyczy sytuacji, gdy zobowiązanym jest tylko jeden z małżonków" (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 listopada 2013 roku, sygn. akt I SA/Sz 669/13).

Nieco inaczej jest także w przypadku "zwykłego" postępowania egzekucyjnego. Stosownie bowiem do brzmienia art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika, a w myśl art. 787¹ k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W końcu, w myśl art. 923¹ k.p.c. tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.

Mimo to możliwe jest skierowanie egzekucji cywilnej do majątku wspólnego, acz wymaga to większego zaangażowania ze strony wierzyciela, a mianowicie wystąpienia przez niego na drogę cywilną. W przypadku zaś gdy między małżonkami zaistnieje separacja faktyczna, każdy z nich może dochodzić w sądzie ustanowienia rozdzielności z mocą wsteczną.

W końcu, w trakcie trwania małżeństwa możliwe jest dochodzenie od małżonka świadczenia potocznie zwanego alimentami (choć "prawniczo" jest to w istocie tzw. roszczenie o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny). Właściwy dla rozpoznania tego rodzaju powództwa jest sąd rodzinny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama