Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:25
Reklama
Reklama

Tablica ku czci żołnierzy-górników w Drelowie

W Drelowie odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców, których w latach 1949-1951 komunistyczne władze zmusiły do niewolniczej pracy w kopalniach. Uroczystość odbyła się w dniu tradycyjnego górniczego święta – Barbórki.
Tablica ku czci żołnierzy-górników w Drelowie

Inicjatorami wykonania tablicy byli członkowie drelowskiego koła Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników, m.in. Kazimierz Kubik, Antoni Jakimiuk i Czesław Chodźko. W miejscowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP ks. proboszcz Wiesław Mańczyna odprawił uroczystą mszę w intencji żołnierzy-górników. On też poświęcił pamiątkową tablicę.

- Upamiętniamy ludzi, których totalitarny system zmusił do pracy, aby złamać ich charaktery – mówił wójt Piotr Kazimierski. Podkreślił, że na polskiej wsi wcielanie ludzi do zastępczej służby wojskowej i kierowanie ich do pracy w kopalniach było formą walki z tzw. kułactwem. - Poprzez represje i zmuszanie do niewolniczej pracy chciano rozkułaczać, zniechęcać ludzi najbardziej operatywnych i bardziej zamożnych dzięki swojej pracy. To było nieuczciwe i podłe wykorzystanie polskich rolników – podkreślił wójt.

Teraz popularne w naszym portalu: Marsz to mój nałóg

W 1949 roku komunistyczne władze utworzyły Wojskowy Korpus Górniczy. Kierowano do niego głównie młodych mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, przede wszystkim członków organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych, synów przedwojennej inteligencji i tzw. kułaków.

- Jak ktoś miał 10-12 hektarów ziemi, to już był kułakiem – przypominał tragiczną historię Franciszek Jerzy Stefaniuk, były wicemarszałek Sejmu. - W tych kopalniach były chodniki od 100 do 180 centymetrów wysokości, często zalanie wodą. I ci ludzie musieli tam pracować po 18 godzin dziennie, a czasem i dłużej. Było bardzo dużo wypadków, po pracy w kopalniach rud uranu ludzie zapadali na różne choroby. Trwało to do 1956 r., gdy do władzy doszedł Gomółka. Dopiero wtedy warunki pracy żołnierzy-górników uległy poprawie – opowiadał były poseł.

Pod tablicą, na której umieszczono nazwiska 30 represjonowanych osób, kwiaty złożyli m.in. starosta Mariusz Filipiuk, wójt Piotr Kazimierski oraz Stefaniuk.

Marek Wasiluk

Zobacz też: Uczestnik bitwy o Anglię zasługuje na upamiętnienie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama