Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:16

Pielęgnacja roślin akwariowych

Rośliny w każdym ekosystemie na Ziemi stanowią kluczową rolę dla przetrwania wielu gatunków. W akwarium również pełnią szereg ważnych zadań, z czego najważniejszą jest produkcja tlenu. Z tego też powodu o wiele łatwiej jest zasadzić rośliny w naszym zbiorniku, niż walczyć z ciągle wahającym się poziomem tlenu w wodzie.
  • 02.04.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pielęgnacja roślin akwariowych

Rośliny akwariowe, tak jak te ogrodowe, będą jednak wymagały pielęgnacji. Choć dbanie o rośliny w akwarium nie stanowi tak dużego wyzwania, jak mogłoby się wydawać, warto poznać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam w tym zadaniu.

Parametry wody

Parametry wody w akwarium wpływają na wszystkie formy życia, które w nim znajdziemy, także na rośliny. Zalanie wodą zbiornika jest proste, jednak konsekwencje, jakie mogą się z tym wiązać, mogą nie być tak łatwe do opanowania. Zdarza się bowiem, że słabej jakości woda negatywnie wpływa na rośliny, powodując pojawianie się ubytków czy obumieranie ich. Jeśli nasza woda z kranu jest bardzo twarda (a nasze rośliny wymagają wody miękkiej) lub posiada inne zanieczyszczenia, być może warto zainwestować w filtr odwróconej osmozy, który bardzo dokładnie przefiltruje wodę, zanim trafi ona do zbiornika. W innym wypadku powinniśmy stale kontrolować parametry wody, stosując odpowiednie testy do wody.

Roślinka akwariowa Alternanthera Reineckii. Źródło: akwarystyczny24.pl

Oświetlenie

Jak wiemy, rośliny do przeprowadzania fotosyntezy potrzebują światła. Z tego też powodu, oświetlenie do akwarium nie powinno być wybrane „na oślep”. Temperatura i długość fali światła musi zostać dopasowana do roślin, które wybraliśmy. Znaczenie ma również czas naświetlania akwarium. Rośliny na ogół potrzebują maksymalnie 12 godzin naświetlania dziennie. Po tym czasie przygotowują się one do nocnej regeneracji.

Nawożenie

Czasem nasi zieloni podopieczni będą potrzebować dodatkowej pomocy. Niestety akwariowe środowisko nie sprzyja zbytnio biochemicznej różnorodności, a podłoże akwariowe nie ma skąd czerpać pożytecznych dla roślin pierwiastków i wtedy najlepiej jest dostarczyć je roślinom samodzielnie. Na rynku najdziemy wiele nawozów dobrej jakości, które pomogą naszym roślinom w regeneracji, pozbyciu się przebarwień, wzroście i poprawie bujności.

Jeśli chodzi o nawożenie, możemy o nie zadbać już na etapie wykładnia podłoża i sadzenia roślin. Na rynku znajdziemy wiele gleb bogatych w potrzebne do wzrostu roślin pierwiastki. Choć nie należą one do najtańszych, warto się na nie zdecydować, gdyż gwarantują one szybszy wzrost roślin i lepsze przyjęcie się ich zaraz po zasadzeniu.

Nawozy roślinne dostępne są w kilku formułach, z czego najpopularniejsze to nawozy w płynie lub tabletkach.

Przycinanie roślin

Warto również dbać o samą estetykę roślin oraz ich zrównoważony wzrost. Tutaj przydatne będą szczypce i nożyczki do pracy pod wodą. Dzięki temu łatwo zadbamy o zbyt bujną roślinność. Takie prace możemy wykonywać zawsze przy czyszczeniu zbiornika, gdyż wszelkie martwe lub odcięte szczątki roślin należy usunąć z akwarium, by nie obniżały jakości wody.

--- Artykuł sponsorowany ---