Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:43

Funkcjonalny garaż dwustanowiskowy – o czym pamiętać podczas budowy?

Dwa samochody w rodzinie obecnie wcale nie należą do rzadkości, dlatego warto zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania obu pojazdów. Planując budowę garażu dwustanowiskowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które zadecydują o wygodzie użytkowania budynku. Istotne znaczenie ma nie tylko jego wielkość czy usytuowanie względem domu, ale też właściwie dobrana brama garażowa.
  • 28.07.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Funkcjonalny garaż dwustanowiskowy – o czym pamiętać podczas budowy?

W bryle domu czy wolnostojący?

Zarówno garaż wbudowany w bryłę domu, jak i ten wolnostojący ma swoje wady i zalety. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia wygoda – z samochodu będzie można przejść bezpośrednio do domu, co docenimy zwłaszcza w chłodne i deszczowe dni. Minusem w tym przypadku jest przenikanie spalin i hałasu do części mieszkalnej. Trzeba też pamiętać, że garaż dwustanowiskowy zajmie więcej powierzchni użytkowej domu. W projektach z garażem przylegającym tylko jedną ze ścian do budynku mieszalnego może on z kolei zaburzyć proporcje całej bryły.

Garaż wolnostojący sprawdzi się zwłaszcza na większych działkach. Koszt wzniesienia budynku w przeliczeniu na metr kwadratowy jest nieco większy niż w przypadku garażu w bryle domu, ale można zbudować go nieco później. Całkowicie oddzielony od części mieszkalnej garaż nie wpłynie na wygląd domu i można zależenie od preferencji ukryć go w głębi działki bądź też zaplanować jego postawienie np. przed domem.

Jedna duża brama garażowa czy dwie mniejsze?

Wiele osób planujących budowę garażu dwustanowiskowego zastanawia się czy lepiej wybrać jedną dużą bramę czy może dwie mniejsze. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze? To zależy od sposobu użytkowania budynku. Jeśli domownicy wyjeżdżają do pracy o różnych porach, rozsądniejszym wyjściem mogą być dwie mniejsze bramy – wówczas wnętrze budynku nie będzie się wychładzało tak szybko, jak podczas otwierania dużego skrzydła za każdym razem. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku garaży przylegających bezpośrednio do domu. Jedna duża brama garażowa z napędem z kolei jest tańsza, niż dwa mniejsze skrzydła wyposażone w automatykę. Może więc okazać się korzystniejszym wyborem, jeśli domownicy wychodzą do pracy o tej samej porze. Warto też pamiętać, że dwie bramy muszą być od siebie oddzielone słupkiem, który może utrudniać manewrowanie autem. Jeśli wjazd do garażu jest usytuowany na wprost od bramy na posesję, nie powinno to być problemem. W przypadku posesji, na których podjazd do garażu zakręca, jedna brama garażowa i brak słupka pośrodku ułatwi parkowanie.

 Z ogrzewaniem czy bez?

W garażach wolnostojących zazwyczaj nie montuje się ogrzewania. A co z garażami znajdującymi się w bryle domu? Tutaj argumentem przemawiającym za montażem grzejnika może być ograniczenie wychładzania części mieszkalnej. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie wysokiej temperatury w garażu jest trudne i jednocześnie kosztowne, bo otwieranie bramy za każdym razem szybko ją obniży. Zamiast inwestować w ogrzewanie rozsądniej jest więc solidnie zaizolować ściany oraz kupić bramę lub dwie mniejsze bramy z wysokimi parametrami termoizolacyjnymi. Najskuteczniej przed stratami ciepła uchroni segmentowa brama garażowa z grubymi panelami. Dodatkowo można zdecydować się na model ze specjalnymi profilami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Oddzielają one ościeżnicę bramy od ściany garażu, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a tym samym ogranicza straty ciepła w budynku.

Wygląd również ma znaczenie

Dobrze dobrana brama garażowa powinna nie tylko ograniczać straty ciepła, ale też wpisywać się w styl domu i pasować do elewacji. Duże skrzydło to element przyciągający wzrok, dlatego odpowiedni wybór pozwoli zachować harmonijny wygląd całości. Obecnie bramy garażowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach do wyboru, również z dekoracyjnymi okleinami imitującymi drewno, beton czy kamień lub o jednolitej powierzchni. Niezależnie więc od tego czy inwestor poszukuje rozwiązania do nowoczesnego czy też klasycznego budynku, z pewnością znajdzie coś odpowiedniego.

 

--- Artykuł sponsorowany ---