Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 02:22

Czy leasing wpływa na zdolność kredytową?

W przypadku wielu przedsiębiorstw trudno wyobrazić sobie bieżącą działalność bez leasingu. Takie rozwiązanie nadal należy do najprostszych i najbardziej opłacalnych form finansowania zakupu samochodu. Niewiele osób ma jednak świadomość, że podpisanie umowy leasingowej wpływa na zdolność kredytową. Podobnie zresztą przedstawia się sytuacja w przypadku leasingu dla osób prywatnych. O jakich zależnościach mówimy? Czym jest zdolność leasingowa i kiedy ma mniejsze znaczenie?
  • 23.05.2022 11:08
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy leasing wpływa na zdolność kredytową?

1. Zdolność kredytowa a zdolność leasingowa

2. Rodzaje leasingu a analiza zdolności kredytowej

3. Formalności przy leasingu - co będzie potrzebne?

Przy leasingu przeprowadza się ocenę możliwości, której wynikiem jest zdolność leasingowa. Podobnie jak banki w przypadku zdolności kredytowej, również i firmy leasingowe ustalają kryteria samodzielnie, dlatego mogą pojawić się drobne rozbieżności. Z reguły jednak w każdym przypadku logika jest podobna.

Zdolność kredytowa a zdolność leasingowa

Na początku warto rozstrzygnąć kilka pojęć. Zacznijmy od zdolności kredytowej, która jest po prostu wyliczoną gotowością do terminowej spłaty zobowiązania. Oblicza się ją zarówno w odniesieniu do firm, jak i klientów indywidualnych - orientację co do jej wysokości i parametrów kredytu zyskasz, korzystając z porównywarek, takich jak opisana na http://kredytna4kolka.pl/.

Sytuacja jest analogiczna w przypadku zdolności leasingowej. Firma leasingowa również szacuje ryzyko związane z udzieleniem finansowania, a więc określa zdolność leasingową danego podmiotu. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że korzystny wynik analizy nie zawsze stanowi warunek zgody - wszystko zależy od stosowanych w danej firmie praktyk i od przedmiotu umowy. W kontekście środków trwałych o znacznej wartości konieczne jest przejście całej procedury, w tym badania zdolności kredytowej. W sytuacjach standardowych, do których zalicza się przedmiot leasingu w postaci samochodu, procedura jest uproszczona.

Rodzaje leasingu a analiza zdolności kredytowej

Z punktu widzenia formalności duże znaczenie ma typ leasingu.

  • Leasing finansowy

Cechą charakterystyczną leasingu finansowego jest uwzględnienie przedmiotu umowy w aktywach leasingobiorcy, a nie firmy leasingowej. Oznacza to, że jako koszty uzyskania przychodu kwalifikuje się tylko raty w części odsetkowej i odpisy z amortyzacji. Skutkiem jest wyższy niż w przypadku leasingu operacyjnego dochód, co pozytywnie wpływa na wyliczoną zdolność kredytową.

  • Leasing operacyjny

Leasing operacyjny, w tym na przykład leasing samochodu, oznacza, że przedmioty umowy (auto) - do czasu wykupu - mają w swoich księgach firmy leasingowe. Leasingobiorca może w związku z tym do kosztów uzyskania przychodu zakwalifikować pełne comiesięczne raty, opłaty wstępne i inne należności, ale nie może odpisać kosztów amortyzacji. Duże korzyści podatkowe wiążą się jednak z tym, że zaliczenie wydatków leasingowych do kosztów może istotnie obniżyć dochód, a w konsekwencji również zdolność kredytową.

  • Leasing konsumencki

Dwie wyżej opisane formy leasingu znajdują zastosowanie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub przedsiębiorstwa. Leasing konsumencki natomiast dotyczy osób prywatnych. Firmy nie sprawdzają zdolności tak dokładnie jak przy kredycie gotówkowym, dlatego taka forma finansowania jest bardzo wygodna, jeśli osoba wnioskująca ma już inne zobowiązania. Czy leasing obniży zdolność kredytową? To zależy od konkretnej firmy.

Formalności przy leasingu - co będzie potrzebne?

Przedsiębiorcy starający się o leasing muszą przedstawić kilka istotnych dokumentów. Do najważniejszych zaliczają się:

  • bilans księgowy,
  • księga przychodów i rozchodów (wydruki),
  • zaświadczenia o braku zaległości podatkowych i ZUS,
  • oświadczenie o braku prowadzonej egzekucji komorniczej.

W trakcie weryfikacji może zostać sprawdzona także inna dokumentacja.

Przy leasingu konsumenckim jest prościej. Wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach.

--- Artykuł sponsorowany ---