Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 03:22

Jak prawidłowo dbać o szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna do zębów jest zaawansowanym technologicznie artykułem higienicznym, dzięki któremu możemy zadbać o zdrowie oraz estetykę jamy ustnej. Jeśli używamy jej nieprawidłowo lub przechowujemy w niewłaściwym miejscu, jej włosie może szybciej ulegać zniszczeniu, a w konsekwencji – zaszkodzić naszym dziąsłom. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak należy prawidłowo dbać o szczoteczkę soniczną.
 • 25.05.2022 10:41
 • Autor: Grupa Tipmedia
Jak prawidłowo dbać o szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna jest urządzeniem zasilanym bateryjnie lub akumulatorowo. Pracuje na zasadzie technologii dźwiękowej, która wprawia w ruch mikrocząsteczki śliny i pasty do zębów, docierające do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni między zębami, kieszonek dziąsłowych czy obszarów wzdłuż linii dziąseł. Urządzenie wykonuje nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę, co sprawia, że skutecznie rozbija płytkę nazębną i pozbywa się innych nieczystości zalegających w jamie ustnej. Jej budowa składa się z rękojeści oraz wymiennej główki czyszczącej o podłużnym kształcie.

Szczoteczki soniczne, jako zaawansowane technologicznie modele, posiadają udogodnienia, które zwiększają komfort szczotkowania zębów. Można zaliczyć do nich liczne programy pracy o różnym przeznaczeniu, czasomierze pilnujące właściwego czasu szczotkowania zębów, czujniki kontroli nacisku i wiele innych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w wielu tego typu urządzeniach jest możliwość połączenia z aplikacją w smartfonie, która informuje nas o jakości naszego sposobu mycia zębów. Końcówka szczoteczki powinna być wymieniana co trzy miesiące.

Odpowiednia technika szczotkowania

Odpowiednia technika szczotkowania zębów jest bardzo ważna w kontekście utrzymania higieny szczoteczki. Urządzenia soniczne nie wymagają mocnego dociskania główki do powierzchni szkliwa ani energicznego szorowania. Wystarczy lekko przyłożyć ją do zęba,
a szczoteczka pozostałą pracę wykona za nas. Dociskanie główki nie zwiększa, a wręcz zmniejsza wydajność procesu szczotkowania. Włókna rozchodzą się, ślizgają po zębach
i ulegają trwałym odkształceniom.

Odpowiednia konserwacja szczoteczki

Aby szczoteczka służyła nam jak najdłużej, a na jej elementach nie znajdowały się bakterie, które mogą dotrzeć do naszej jamy ustnej, należy o nią pieczołowicie dbać. Jak powinna przebiegać odpowiednia konserwacja szczoteczki sonicznej? Niezbędne kroki przedstawiliśmy w punktach poniżej.

 1. Rękojeść szczoteczki sonicznej powinna być regularnie czyszczona i wycierana do sucha, aby kontakt z wilgocią nie spowodował stwardnienia i ukruszenia się uszczelki silikonowej w trzpieniu. Najlepiej nie chwytać jej mokrymi dłońmi.
 2. Jeśli silikonową uszczelkę zastępuje plastikowa zaślepka, należy zachować szczególną ostrożność podczas szczotkowania zębów. Zbyt mocne dociskanie końcówki może doprowadzić do jej poluzowania, a w konsekwencji – do rozszczelnienia połączenia końcówki z częścią napędu.
 3. Istotne jest, aby utrzymywać właściwy poziom naładowania akumulatora litowo-jonowego. Szczoteczka soniczna nigdy nie powinna zostać rozładowana, gdyż wówczas może dojść do uszkodzenia zasilania. Ładuj akumulator wtedy, kiedy wskaźnik poinformuje Cię o niskim poziomie energii. Proces ładowania powinien trwać kilka godzin.

Jak wyczyścić szczoteczkę soniczną?

Producenci szczoteczek sonicznych dołączają do swoich modeli instrukcje czyszczenia. Zazwyczaj jednak ich wymagania w tym kontekście są podobne. Pamiętaj, że dobrze umyta końcówka czyszcząca niszczy się wolniej, a na jej włóknach nie pozostają żadne bakterie. Zastosuj się do poniższych kroków po każdym użyciu szczoteczki sonicznej.

 1. Wypłucz całą główkę, zwracając szczególną uwagę na jej włókna. Usuń resztki pasty
  i pożywienia.
 2. Wytrzyj rączkę najpierw wilgotną ściereczką, a później suchą.
 3. Zdezynfekuj główkę szczoteczki w przeznaczonej do tego specjalnej stacji dezynfekującej, która wykorzystuje promieniowanie UV, zabijając 99% bakterii.

Wiesz już, jak zadbać o codzienną higienę szczoteczki sonicznej. Istnieją jednak czynności, których nie należy powtarzać każdego dnia, a wystarczy zrobić to raz w tygodniu.

 1. Ściągnij główkę szczoteczki i wypłucz jej dolną część w ciepłej wodzie.
 2. Wypłucz też okolice metalowego trzonka (również w ciepłej wodzie).
 3. Wycieraj powierzchnię rączki za pomocą wilgotnej ściereczki.

PS. Nie wrzucaj żadnego z elementów szczoteczki sonicznej do zmywarki!

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE