Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:56

Jak dbać o włosy malucha?

Skóra niemowlaka jest delikatna i bardzo wrażliwa, dlatego pielęgnacja głowy dziecka powinna być rozsądna oraz staranna. W jaki sposób dbać o włosy maluszka i co zrobić, gdy pojawi się ciemieniucha?
  • 28.07.2022 11:51
  • Autor: Ewa Podsiadły-Natorska
Jak dbać o włosy malucha?

Pielęgnacja głowy dziecka – co warto o niej wiedzieć?

Skóra małego dziecka pod wieloma względami różni się od skóry osoby dorosłej. Jest bardzo delikatna, niedojrzała, nieodporna i łatwo ją podrażnić, szczególnie w przypadku nieumiejętnej pielęgnacji. Podrażnienia to zazwyczaj efekt stosowania zbyt wielu kosmetyków albo produktów zawierających składniki niekorzystnie wpływające na delikatną skórę maluszka. Warto więc trzymać się zasady, że im mniej, tym lepiej: pielęgnacja głowy dziecka nie wymaga ani specjalistycznych produktów, ani szczególnych umiejętności, ale na pewno wymaga ostrożności.

Jak często myć dziecku włosy?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że codzienne mycie głowy nie jest wskazane – skóra maluszka jest jeszcze niedojrzała, a zbyt częste kąpiele zmywają z niej ochronny film. Główkę wystarczy myć raz na kilka dni, chyba że dziecko np. mocno się spoci.

Jak i czym myć włosy dziecku?

Rodzice maluszków mają trudny wybór, bo w drogeriach i aptekach dostępnych jest mnóstwo preparatów do pielęgnacji głowy dziecka. Swoje trzy grosze, jeśli chodzi o udzielanie rad, dorzucają również babcie i ciocie. Przede wszystkim w pierwszym miesiącu życia dziecko nie potrzebuje szamponu. Co prawda w sprzedaży dostępne są szampony (hipoalergiczne) od pierwszych dni życia, mimo wszystko jednak lepiej chwilę zaczekać.

Szampon dobieramy do wieku dziecka. Im krótszy skład, tym lepiej. Optymalnie powinien zawierać on wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego oraz być przebadany dermatologicznie. Ponieważ delikatna skóra głowy dziecka łatwo się podrażnia i przesusza, warto wybrać specjalistyczny szampon z apteki, np. zawierający D-pantenol, mocznik czy glicerynę. Bardzo dobrym wyborem są szampony z emolientami, które delikatnie myją, oczyszczają i pielęgnują włoski.

Kilkulatkom – bez skłonności do podrażnień i alergii – można kupić produkt typu 2w1, czyli szampon i żel do ciała w jednym.

Czym czesać dziecku włosy?

Po kąpieli główkę dziecka należy delikatnie osuszyć ręcznikiem. A czym czesać dziecku włosy? Najlepiej zdecydować się na szczotkę z miękkim włosiem; sporo dzieci nie lubi czesania grzebieniem, nawet jeśli ząbki są zaokrąglone. Jeśli dodatkowo szczotka będzie kolorowa, w ładnym kształcie, dziecko z pewnością polubi rytuał czesania. Staranne czesanie skóry głowy i włosów jest szczególnie ważne, gdy u maluszka pojawi się ciemieniucha.

Kołtuny, wytarcia i ciemieniucha – jak sobie z nimi radzić?

Niektóre niemowlaki mają naprawdę bujną czuprynę. Przysparza to problemów, kiedy włosy się plączą. U dzieci mogą robić się kołtuny i wytarcia. Te drugie są czymś naturalnym, szczególnie u noworodków i małych niemowląt, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Kołtuny natomiast tworzą się, ponieważ włosy maluszków są cienkie i miękkie. Wtedy należy starannie wyczesać włosy, zaczynając od dołu i kierując się ku górze, delikatnie przytrzymując przy tym główkę dziecka.

Z kolei jednym z częstszych problemów dermatologicznych wieku niemowlęcego jest ciemieniucha. To łagodna forma łojotokowego zapalenia skóry, przybierająca formę białawych łusek na skórze głowy maluszka. Ciemieniucha pojawia się u wielu niemowlaków i jest skutkiem nadmiernej produkcji łoju; łuski tworzą się, gdy łój łączy się ze złuszczającym się naskórkiem. Maluch nie odczuwa w związku z ciemieniuchą żadnych dolegliwości.

Ciemieniucha często ustępuje samoistnie. W sprzedaży można dostać preparaty na ciemieniuchę, które pomogą pozbyć się tego problemu. Inny sposób: na ok. 30 minut przed kąpielą posmarować główkę dziecka łagodną oliwką, a następnie spróbować wyczesać łuski. Potem wykąpać i umyć włoski maluszka jak zwykle.

 

 

--- Materiał partnera ---