Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 18:23

Jak i po czym poznać dobrą płytę główną Intel

Tylko w sklepie internetowym Sferis.pl znajdziesz ok. 100 płyt głównych z chipsetami Intel i gniazdami procesora dostosowanymi do poszczególnych serii i generacji CPU tej amerykańskiej firmy. Co do zasady, są to produkty dopracowane i w swojej kategorii bardzo dobre. Rozwój technologiczny jest jednak tak dynamiczny, że współczesne modele płyt głównych są znacznie bardziej zaawansowane od wariantów stosowanych powszechnie jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Czym zatem wyróżniają się polecane płyty główne do procesorów Intel?
 • 02.08.2022 08:50
 • Autor: Grupa Tipmedia
Jak i po czym poznać dobrą płytę główną Intel

Karty do najpopularniejszych procesorów

Od dawna płyty główne Intel są najpopularniejsze na rynku, choć konkurencja w postaci AMD jest odczuwalna. Wybór procesorów Intel pozostaje bardzo duży – wśród nich znajdują się jednostki 8-, 10-, 16-, a nawet 20-rdzeniowe. Marka słynie z rodzin CPU Pentium, Xeon czy wreszcie Core i3-i9.

Producentami płyt głównych do procesorów Intel są wszystkie czołowe firmy w tym segmencie:

 • ASRock,
 • Asus,
 • Gigabyte,
 • MSI

Jak zatem wybrać wśród wielu dostępnych modeli te, które spełnią nasze oczekiwania?

Dobra płyta główna z chipsetem Intel, czyli...?

Pytanie postawione w tytule jest problematyczne, ponieważ dla każdego użytkownika „dobra płyta główna” znaczy coś innego. Jednym użytkownikom pasują przeciętne parametry w dobrej cenie, bo komputer i tak ma służyć do podstawowej pracy biurowej czy przeglądania sieci. Drudzy będą jednak zainteresowani najmniejszymi detalami podwyższającymi wydajność. Dlatego nowa płyta główna kosztuje zarówno 250-300 zł, jak i 2000-2500 zł (nie wspominając o jeszcze innych, limitowanych i ultrazaawansowanych modelach za kilka tys. zł).

Załóżmy, że nastawiasz się na zakup klasowej płyty głównej. Zwróć uwagę na gniazdo procesora. Tzw. sockety nowoczesnych płyt do procesorów Intel to najczęściej standard LGA 1200 lub LGA 1700. Płyta główna będzie dla Ciebie dobra, jeżeli procesor, który masz na oku, okaże się z nią kompatybilny.

Ponadto dobre płyty główne wyróżniają się:

 • skutecznym chłodzeniem,
 • czystością i stabilnością połączeń,
 • dużą liczbą przydatnych złączy,
 • trwałą, solidną budową,
 • efektownym wyglądem m.in. za sprawą otwartej konstrukcji czy dodatkowego oświetlenia LED RGB.

Polecamy spokojne porównanie i wybór płyt głównych, które spajają działanie wszystkich części komputera.

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów