Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 19:07

Jak temperatura wpływa na termin przydatności do spożycia danego produktu?

Niemal każdy wie, iż każdy produkt spożywczy posiada termin przydatności, lecz już mało kto orientuje się, że jest on w dużym stopniu zależny od temperatury, w jakiej jest przechowywany. Każde pomieszczenie ponadto ma inny rozkład temperatury: w jednym punkcie jest zimniej aniżeli w pozostałych. W celu określenia rozkładu stosuje się mapowanie, zaś autoklaw ma pomóc zachować świeżość produktu.
  • 23.09.2022 13:21
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak temperatura wpływa na termin przydatności do spożycia danego produktu?

Mapowanie temperatury. Na czym polega?

Każde pomieszczenie ma swój rozkład parametrów klimatycznych, a więc ich dokładna znajomość, zwłaszcza w pomieszczeniach magazynowych i wytwórczych, jest niezwykle ważna. Niektóre produkty mogą przebywać wyłącznie w hali czy magazynie o prawnie ustalonej temperaturze. Uregulowania prawne w szczególności dotyczą branży farmaceutycznej, zarówno w strefie produkcyjnej, magazynowej oraz dystrybucyjnej (https://bnt-sigma.pl/badanie-rozkladu-temperatur ). Mapowanie temperatury zatem polega na sprawdzeniu, jaka temperatura panuje w danym miejscu pomieszczenia, w oparciu o urządzenia (wystarczy umieścić czujniki wilgotności) oraz o  punkty strategiczne oraz czujniki temperatury. Pomiary rozkładu temperatur są szczególnie ważne podczas termicznego utrwalania żywności ( https://bnt-sigma.pl/mapowanie-temperatury-w-autoklawie ). Dzięki mapowaniu można w przyszłości przeprowadzić przemeblowanie magazynu, aby zmienić na korzystną, cyrkulację powietrza. Mapowanie jest szczególnie konieczne w branżach wymagających stałego nadzoru, warto też wiedzieć, iż nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń dochodzi do rozkładu temperatury, a więc niekiedy nawet w nich trzeba przeprowadzić niezbędne modyfikacje przestrzenne.

Rola autoklawu spożywczego w procesie pasteryzacji

Do sterylizacji i pasteryzacji żywności stosuje się głównie autoklawy oraz wykonuje się w nich mapowanie temperatury, które odbywa się co rok lub dwa lata. Pasteryzacja polega na ogrzaniu produktu spożywczego do temperatur nie przekraczających stu stopni Celsjusza, w celu konserwacji ( https://bnt-sigma.pl/autoklaw-spozywczy ). Pasteryzacja przy pomocy autoklawu zaś ma na celu wyeliminowanie największej możliwej ilości patogenów i obciążenia mikroorganizmami biologicznymi. Autoklaw służy do podgrzania wcześniej umieszczonych w nim produktów spożywczych, zamkniętych w słoikach. Podgrzewanie przebiega inaczej aniżeli podczas zwykłej pasteryzacji, gdyż nie wolno podgrzać słoika do wyższej temperatury niż około 70 stopni Celsjusza. Jest ono konieczne, aby zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych, a jednocześnie nie doprowadzić do utraty walorów smakowych żywności oraz zniszczenia składników odżywczych. Dzięki autoklawowi możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości produktów przez długi czas, zwiększając termin przeterminowania wyrobów.

--- Artykuł sponsorowany ---