Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 00:02
Reklama

Na innowacjach można zarobić, a przynajmniej zaoszczędzić

Termin innowacje u większości z nas wywołuje proste skojarzenia: wielkie miasto, nowoczesne centrum badawcze itp. Firmy, które uzyskały tegoroczny tytuł „Lidera Innowacji”, są tego wyobrażenia żywym zaprzeczeniem. Zlokalizowane w niewielkich miejscowościach udowadniają, że innowacyjność może mieć dowolny adres, a decyduje o tym kreatywność i odwaga we wdrażaniu nowych rozwiązań.
Na innowacjach można zarobić, a przynajmniej zaoszczędzić
Autor: fot. Marcin Tarkowski

Zgodnie z zapowiedzią sprzed dwóch tygodni przedstawiamy drugą parę laureatów konkursu „Lider innowacji”, którego organizatorem była Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Przypomnijmy: LAWP nagrodziła firmy związane z czterema branżami: biogospodarką, medycyną i zdrowiem, informatyką i automatyką oraz energetyką niskoemisyjną. Dwa tygodnie temu poznaliśmy zwycięzców dwóch kategorii – firmy Aqua East Polska sp. z o.o. i Obst S.A. Dzisiaj kolej na prezentację pozostałych laureatów.
– Nagrodzone firmy działają na bardzo różnych polach, ale łączy je zdolność do podejmowania wysiłku na rzecz ulepszenia swojej oferty – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Ich właściciele i menedżerowie mają nowoczesne i oryginalne spojrzenie tak na swoją działalność jak i regionalną gospodarkę. To oni skutecznie zmieniają obraz naszego województwa. Dzięki nim Lubelszczyzna staje się regionem nowoczesnym z gospodarką opartą na wiedzy.

Informatyka i automatyka:

P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak
W podlubartowskich Chlewiskach od ponad 20 lat działa rodzinna firma produkująca precyzyjne narzędzia skrawające. Wydawać by się mogło, że w tej branży wymyślono już wszystko. POLCOMM Dariusza Kozaka udowodnił, że to nieprawda. Korzystając z unijnych funduszy wypracował i przetestował kompleksowo zestawioną sprzętowo technologię wytwarzania płytek skrawających z węglika spiekanego. Wyniki badań zaowocowały rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową. W trakcie realizacji projektu firma zgłosiła 2 patenty w trybie międzynarodowym.
Warto spojrzeć na sposób, w jaki POLCOMM dochodził do swego najnowszego sukcesu. U swego zarania firma prowadziła działalność handlową, oferując klientom najwyższej jakości narzędzia skrawające do obróbki drewna. W 2004 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność produkcyjną, a pięć lat później oddano do użytku nowoczesny zakład produkcyjny, w którym ruszyła automatyczna produkcja precyzyjnych narzędzi skrawających. W większości narzędzia produkowane są na indywidualne zamówienie klienta na podstawie opracowań działu konstrukcyjnego POLCOMM-u.

Energetyka niskoemisyjna:

Henryk Kaproń
Henryk Kaproń jest weteranem jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Prowadzi ją bowiem od 1993 roku, kiedy to uruchomił restaurację w Obszy. Z czasem dzięki kolejnym inwestycjom biznes rozwijał się w kierunku kompleksowych usług hotelarsko-gastronomiczno-rekreacyjnych.
„Zagroda Roztocze” leży opodal szlaku rowerowego Doliny Tanwi i Wirowej, które łączą się z innymi szlakami całego Roztocza. Jest to miejsce gdzie można smacznie zjeść, zorganizować konferencję, szkolenie, czy okazjonalne przyjęcie. Firma organizuje kolonie oraz białe i zielone szkoły. Nie ma tu czasu na nudę. Chętni nauczą się wyplatania wikliny czy pieczenia piroga biłgorajskiego. Po nauce pojeżdżą zaś konno lub bryczką, popływają kajakiem, czy pójdą na krajoznawczą wycieczkę.
Gdzie w tej branży miejsce na innowacje? Otóż właściciel firmy postawił na dywersyfikację dostaw energii i bezpieczeństwo energetyczne swojej firmy. W rezultacie na jego gruncie powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 0,0397 MW. Udało się też wdroży system inteligentnego zarządzania energią. W efekcie firma ma mniejsze straty energii, co przekłada się na oszczędności. Aktywnie też włączyła się w ochronę środowiska naturalnego. Instalacja zmniejszyła bowiem roczną emisję gazów cieplarnianych o ponad 14 ton.

W ramach RPO WL LAWP zawarł prawie 5 tys. umów na przedsięwzięcia związane z innowacjami. Wydano na nie 1,8 mld zł. Dzięki tym pieniądzom na rynek trafiło 565 innowacyjnych produktów, a firmy wdrożyły ponad 330 innowacyjnych procesów. Podkreślić także trzeba, że przedsiębiorcy z Lubelszczyzny zgłosili 77 wnioski patentowe.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama