Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 21:48
Reklama

Nowe obostrzenia m.in. nauka zdalna i obowiązek szczepień

Rząd właśnie przedstawił nowe zasady pandemiczne. Część zacznie obowiązywać już od 15 grudnia. Wśród obostrzeń znalazła się nauka zdalna oraz obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych.
Nowe obostrzenia m.in. nauka zdalna i obowiązek szczepień
Adam Niedzielski
Autor: fot. Ministerstwo Zdrowia/Facebook

Podczas dzisiejszej (7 grudnia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informacje, dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce oraz wprowadzeniu nowych obostrzeń, Jak mówił, sytuacja pandemiczna się zmienia, stabilizuje się, ale jednocześnie dzienna liczba zakażeń pozostaje wysoka. Niedzielski jednocześnie zaznaczył, że dużym zagrożeniem jest nowy wariant koronawirusa i dodał, że Omikron może odegrać kluczową rolę przy piątej fali pandemii.  – Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – oznajmił szef resortu.

Jakie zmiany?

Minister zakomunikował, że rząd jest na finalnym etapie prac nad ustawą dotyczącą weryfikacji szczepień pracowników. Zaznaczył, że w przepisach będą zagwarantowane darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników. W rozporządzeniu będzie wskazane także, w jaki sposób pracodawca mógłby sprawdzać wynik testów i to, czy ktoś jest zaszczepiony.

Dodatkowo od 1 marca mają obowiązywać szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Jak wyjaśniono, wskazany termin jest na razie orientacyjny.

Więcej o nowych zasadach, od 15 grudnia, mówił zastępca Niedzielskiego, czyli Waldemar Kraska. Zaznaczył, że jeżeli chodzi o limity osób uczestniczących w różnego rodzaju wydarzeniach,  nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Sprawdzać to mają przedsiębiorcy, organizatorzy imprez.

Obostrzenia

  • Zmniejszenie, z 50 procent do 30 procent, limitu osób w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i kościołach
  • Zakaz konsumpcji w kinach.
  • Zamknięte będą dyskoteki, kluby
  • Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich.
  • Limit 75 procent miejsc zajętych w komunikacji publicznej
  • Wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem.
  • Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama