Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:27
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Tajemnice bialskich kamienic "Pod Wieszczami" i "Domu Kijowskiego"

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przypominamy bialskie zabytki, by zachować je od zapomnienia. Tym razem zapraszamy na ulicę Narutowicza, gdzie stoją dwie wyjątkowe kamienice, wybudowane pod koniec XIX wieku. Pierwsza z nich to kamienica „Pod Wieszczami”, na której widnieją popiersia Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Druga to tzw. Dom Kijowskiego, gdzie w okresie okupacji hitlerowskiej miał mieścić się klub kultury, a w rzeczywistości znajdował się dom publiczny, z którego korzystali hitlerowcy.
Tajemnice bialskich kamienic "Pod Wieszczami" i "Domu Kijowskiego"
Na ulicy Narutowicza w Białej Podlaskiej stoją 2 kamienice z końca XIX wieku. Pierwsza z nich to kamienica „Pod Wieszczami”, druga to tzw. Dom Kijowskiego

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie/Delegatura w Białej Podlaskiej

Jedną z najstarszych ulic Białej Podlaskiej była ulica Krzywa, która w latach dwudziestych XX wieku została przemianowana na Narutowicza. Dawna nazwa funkcjonowała jednak jeszcze przez wiele lat. Przez długi czas była ona również najdłuższą miejską arterią i najważniejszą ulicą Białej Podlaskiej. Wielu mieszkańców wspomina z nostalgią dawny urok Narutowicza, kiedy była jeszcze pokryta tradycyjnymi „kocimi łbami".

 

 

Przez nią przetaczał się cały ruch kołowy lewobrzeżnej części miasta, kierujący się na Wolę, gdzie funkcjonowała Podlaska Wytwórnia Samolotów oraz fabryka przemysłu drzewnego „H.B. Raabe - Dom Handlowy” czy tez tartak przy ulicy Łomaskiej. Nie brakowało na Narutowicza gwaru i hałasu, który robiły zwłaszcza toczące się po bruku „bałaguły”, czyli jedno- i dwukonne wozy żydowskich przewoźników. Powszednim widokiem były tu też dorożki, spełniające rolę dzisiejszych taksówek. To właśnie tędy maszerowały tłumy wyznawców prawosławia w procesjach ku rzece Krznie, gdzie celebrowano święto Jordanu. Były też manifestacje pierwszomajowe, organizowane przez aktywistów Polskiej Partii Socjalistycznej. Niewątpliwie więc ulica Narutowicza stanowiła i w dużym stopniu nadal stanowi centrum życia Białej Podlaskiej. 

 

fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

 

Można tu podziwiać cały wachlarz stylów architektonicznych, a przede wszystkim budynki, pamiętające dawne czasy. Najstarszym jest oczywiście kościół pw. św. Antoniego, który powstał w XVII wieku. Swoistą „bramę” ulicy Narutowicza od strony ulicy Zamkowej stanowią dwie niezwykłe i bardzo charakterystyczne kamienice, które są wpisane do rejestru zabytków Białej Podlaskiej.

Poeci na fasadzie

Pod numerem „8” znajdziemy kamienicę „Pod Wieszczami”. Została wybudowana pod koniec XIX wieku, a dokładnie w roku 1896 na polecenie Franciszka Rosińskiego, właściciela majątku Klonownica, jako dom czynszowy. Autorem projektu miał być Karol Iwanicki i niektóre źródła podają, że to właśnie on był również pierwszym właścicielem budynku. To bowiem jego inicjały znajdują się w ozdobnych kartuszach na osi listwowania otworów okiennych w części parterowej.

Któż by nie był fundatorem kamienicy, wykazał się sporą odwagą i wielkim patriotyzmem. Musiał też znać się bardzo dobrze na architekturze i sztuce. Oficjalnie była to bowiem kamieniczka w stylu modnego w II połowie XIX wieku neorenesansu francuskiego. W rzeczywistości projekt został w znacznym stopniu „spolonizowany”. Jednym z takich zabiegów z pewnością było umiejscowienie na fasadzie budynku dwóch popiersi narodowych wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego – co zdecydowanie w czasach, gdy Biała Podlaska znajdowała się pod zaborem rosyjskim było aktem bardzo odważnym. Dodatkowo, niektóre elementy budynku były wykonane w kolorze białym z cementowo-wapiennej zaprawy i nałożone na ściany z czerwonej cegły, co w efekcie sprawiało wrażenie budowli w dwóch podstawowych barwach nieistniejącego wówczas państwa polskiego.

 

 

fot. www.bialapodlaska.pl

 

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie/Delegatura w Białej Podlaskiej

 

(...)

Dom Kijowskiego

Drugim charakterystycznym budynkiem usytuowanym na początku ulicy Narutowicza jest kamienica spod numeru „19”, zwana Domem Kijowskiego. Została zaprojektowana w 1898 roku przez architekta Watiszi i wybudowana w latach 1898-1901 na polecenie przedsiębiorcy budowlanego Kijowskiego, niestety w źródłach historycznych nie pojawia się jego imię. Piętrowa kamienica powstała na planie prostokąta. Posiada trójkondygnacyjną wieżyczkę, a cały budynek jest murowany i otynkowany. Co prawda budynek jest większy i bardziej wyniosły niż kamienica „Pod Wieszczami”, ale o tym że powstawały w tym samym czasie świadczą m.in. kroksztyny (architektoniczne elementy, podtrzymujące np. balkon, wykusz, ganek, gzyms, osadzone w ścianie i wydatnie z niej wystające) i rozety (ornamenty architektoniczne w kształcie rozwiniętych róż), umieszczone pod okapem. Okna w części skrzydłowej mają kształt prostokątów, wykończone są w neobarokowym stylu.

 

 

 

 

Zdjęcia: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie/Delegatura w Białej Podlaskiej

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 4 stycznia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bogna Sturzbecher 11.03.2023 14:51
Szukam przedwojennego zdjęcia domu przy Narutowicza 20 dla mojej 97 letniej mamy. Tam mieszkała w dzieciństwie. Czy ktoś mógłby pomóc?

olej31 23.01.2023 20:07
To właściwie co tam było na tej ulicy Narutowicz/Krzywej bruk czy "kocie łby" ?

czyt 08.01.2022 14:00
"ędy maszerowały tłumy wyznawców prawosławia w procesjach ku rzece Krznie, gdzie celebrowano święto Jordanu"? Może chodzi o Unitów: w 1850 roku, w Białe, było 12 prawosławnych. Po 1875 mogli się rozmnożyć, bo Car stawiał. To kiedy tak było - - więcej staranności poproszę, Unici wyginęli, ale ja pamiętam i kradzieży/zbrodni/** nie zapomnę. czyt

andy 07.01.2022 13:13
W kamienicy Kijowskiego kilkanascie lat temu cos tam próbowano w srodku remontowac ale nic z tego nie wyszlo -stoi i niszczeje ,ciekawe kto jest wlascicielem?Przeciez mozna wyremontowac i cos tam umiescic albo sprzedac ,szkoda zabytku

Młody 07.01.2022 12:28
Stare wyremontować a potem sprzedać dla opłacalnego biznesu.

Nocny Marek 06.01.2022 21:28
Uwielbiam oglądać na starych fotografiach jak wyglądała Biała kiedyś...

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama