Wspólne czytanie w parku Radziwiłłowskim

Podziel się:
Oceń:
23.08.2016, 10:40

Nie zabrakło chętnych do wspólnego czytania książek w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej. 11 sierpnia już po raz czwarty w mieście odbyła się akcja KsięgoZbiór.

Zgodnie z założeniem łodzian – inicjatorów akcji, miała ona objąć swoim zasięgiem całą Polskę, jak też zwrócić uwagę na problem niskiego czytelnictwa w Polsce i być okazją dla wszystkich lubiących lekturę do zarażania czytaniem innych.

– Cel akcji pozostaje ten sam. Jednak większość bibliotek w Polsce odeszła od niej. My pozostaliśmy przy pomyśle, ponieważ bardzo spodobał się zarówno nam, jak i naszym czytelnikom, którzy chętnie promują czytanie książek w przestrzeni publicznej – mówi Jadwiga Małek, bibliotekarz Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Barwna.  

Dotąd akcje odbywały się na placu Wolności. Tym razem wybór padł na park Radziwiłłowski. Dlaczego? – Bo to piękne miejsce. Także do czytania – odpowiada Małek.

W czwartkowe popołudnie 11 sierpnia w parku pojawiły się całe rodziny. Ci, którzy książek zapomnieli lub w parku pojawili się przypadkiem i chcieli dołączyć do akcji, mogli skorzystać ze zbioru zgromadzonego w ramach bookcrossingu. To idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w miejscach publicznych, w tym przypadku na półce w bibliotece.

Jak zapewnia bibliotekarka Barwnej, z czytaniem w mieście nie jest aż tak źle. – Od początku roku wypożyczyliśmy dzieciom i młodzieży już 60 tysięcy książek, w tym w wakacje prawie 11 tysięcy. Gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie agendy Miejskiej Biblioteki Publicznej, te liczby byłyby zdecydowanie większe. Poprzez akcję chcemy pokazać, że wbrew obiegowej opinii czytelnictwo w Białej Podlaskiej ma się dobrze oraz zarazić nim innych – podkreśla Małek.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.