Spotkanie z Małgorzatą Szejnert

start 15.02.2019 17:00
koniec 15.02.2019 19:00

Lokalizacja: Biała Podlaska

O godz. 17, w piątek 15 lutego,  w Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się otwarte spotkanie z Małgorzatą Szejnert,  znaną i cenioną dziennikarką, reportażystką i pisarką. Organizatorami są: Koło Bialczan i Biblioteka Pedagogiczna. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i nie tylko.

Małgorzata Szejnert, urodzona w Warszawie, część swej młodości spędziła w Białej Podlaskiej. Tu ukończyła Liceum Ogólnokształcące Żeńskie im. Emilii Plater. W 2012 roku otrzymała statuetkę Honorowego Członka Koła Bialczan. Publikowała w „Literaturze” i „Polityce”. Aktywnie wspierała zryw „Solidarności” w latach 80. ub. wieku. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, gdzie przez niemal piętnaście lat była szefową działu reportażu. Jest autorką wielu książek, laureatką licznych nagród literackich.

Od kilku miesięcy w księgarniach znajduje się najnowsza książka pisarki „Wyspa Węży”. To opowieść o mało znanym wcześniej epizodzie z drugiej wojny światowej, jaki był udziałem znacznej grupy oficerów i inteligentów w Wielkiej Brytanii, na skutek polskich wewnętrznych zatargów politycznych. Jak opowiada autorka, przeglądając domowe archiwa natrafiła na list informujący, iż na cmentarzu w Rothesay, na szkockiej wyspie Bute w maju 1943 roku pochowany został jej wuj Ignacy Raczkowski. W rodzinie panowała świadomość jego istnienia, jednak losy były prawie nieznane. Nawet żona Ignacego, która w 1947 r. wróciła do kraju, unikała opowieści o mężu.

- Bardzo wiele analogii do tamtej sytuacji znajduję w dzisiejszej Polsce – mówiła Małgorzata Szejnert w Radiu TokFm. – Te głębokie podziały wytwarzane przez władzę. Ta niezdolność do porozumienia. Takie następstwo zdarzeń, najpierw my, potem oni, potem znów my… takie wzajemne wyciskanie złych śladów. Takie „teraz … my”. Myślę, że może ta książka przyda się do jakiejś refleksji.

 

 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.