Biała Podlaska: Kraszewski nie tylko w powieści

start 21.03.2019 17:00
koniec 21.03.2019 18:00

Lokalizacja: Biała Podlaska

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z Anną Czobodzińską – Przybysławską, wieloletnią dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Tematem będzie "Kraszewski nie tylko w powieści".

Spotkanie, które będzie miało miejsce 21 marca o godz. 17 w Dziale Wiedzy o Regionie, będzie okazją aby zapoznać się z barwną osobowością pisarza, jego aktywnym życiem i twórczością poza literacką.

Józefa Ignacego Kraszewskiego znamy głównie jako najpłodniejszego pisarza w dziejach polskiej literatury. Szacuje się, że napisał ponad 220 powieści, około 150 nowel, opowiadań i obrazków, około 20 sztuk, setki prac historycznych, kilka tomów relacji z podróży, 10 tomików wierszy, a także przekładów i edycji źródeł historycznych. Do tego jeszcze setki niepublikowanych, a często niepodpisanych szkiców, artykułów, recenzji, notatek, wreszcie niepoliczone dziesiątki tysięcy listów. Mało kto wie, że oprócz pisania zajmował się również innymi dziedzinami. Był wybitnym dziennikarzem, wydawcą, historykiem, encyklopedystą, działaczem społecznym i politycznym, krytykiem, bibliofilem, kolekcjonerem, edytorem, grał na fortepianie i komponował, a także malował i rysował. 

Anna Czobodzińska – Przybysławska z wykształcenia jest polonistką. Studia ukończyła w Wydziale Humanistycznym  Uniwersytetu Marii Curie -  Skłodowskiej w Lublinie. Tematem jej pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. Lecha Ludorowskiego, był "Rysunek w twórczości J. I. Kraszewskiego ( w oparciu o kolekcję z Muzeum w Romanowie)". Jest autorką i współautorką wielu publikacji i katalogów wystaw opisujących twórczość pisarza. 

(jm)

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.