Gmina Hanna: Otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego

start 29.06.2019 12:00
koniec 29.06.2019 22:00

Lokalizacja: Hanna

Już w sobotę, 29 czerwca o godzinie 12:00 oficjalnie zostanie otwarte Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie. W programie wystawa prac malarza prof. Stanisława Baja, koncert zespołu Raz Dwa Trzy, uroczysta msza święta, koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa, Szalom z Chełma i wiele innych atrakcji. Słowo Podlasia objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Centrum Religijno-Zabytkowe to zespół zabytkowych budynków w centrum Hanny o charakterze religijnym i kulturowym. Powstał w ramach projektu „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w gminie Hanna – ochrona   udostępnienie”  W jego skład wchodzi XVIII-wieczny, drewniany kościół, który na początku był cerkwią unicką, później funkcjonował jako cerkiew prawosławna. Obecnie jest kościołem katolickim. W jego wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej Hanneńskiej, będący kopią obrazu Matki Bożej Poczajowskiej. W środku świątyni znajdują się również barokowe ołtarze, inne zabytkowe obrazy, polichromia płócienne oraz ikony. 

Na tyłach budynku mieści się ogród probostwa oraz scena widowiskowa. Trochę dalej jest Zegar Męki Pańskiej. Jedyne takie miejsce, gdzie godzina po godzinie możemy prześledzić drogę Jezusa Chrystusa od ostatniej wieczerzy aż do śmierci. Każda godzina to oddzielna kapliczka z modlitwą, pieśnią, cytatem z ewangelii oraz fotografią. Na końcu tej drogi znajduje się 7 metrowy krzyż z golgotą i  kamiennym ołtarzem. Dopełnieniem kompleksu jest budynek po starej „carskiej” szkole przeznaczony na galerie z pracami artystów, m. in. malarza prof. Stanisława Baja, honorowego obywatela gminy Hanna. 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.