Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

start 25.01.2020 10:00
koniec 26.01.2020 23:00

Lokalizacja: Terespol

Już niedługo po raz dwudziesty piąty wybrzmią wspaniałe pieśni podczas tradycyjnego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. W tym roku odbędzie się on w dniach 25-26 stycznia. 

Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich nie ma formuły konkursu. Zespoły traktowane są równorzędnie i uczestniczą w dwóch dniach przesłuchań festiwalowych. Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, imprezy kulturalnej o zasięgu międzynarodowym, przyświecają następujące cele: kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego Południowego Podlasia, wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty, przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów. Uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich mogą być: chóry, zespoły kolędnicze, zespoły folklorystyczne.

W ramach przesłuchań festiwalowych każdy uczestnik wykonuje co najmniej cztery kolędy, w tym minimum dwie w tradycji kościoła wschodniego, o łącznym czasie prezentacji do 15 minut. - Festiwal rozpoczęty w 1996 r. jako Przegląd Chórów Kolędniczych, później zmieniający nazwy, ale też formułę. Jest to festiwal już dorosły. Oczywiście zmieniały się zespoły, ale nie zmieniło się jego serce. To wydarzenie ciągle świadczy o wschodnich tradycjach Bożego Narodzenia. W Terespolu spotykają się nie tylko prawosławni, ale także rzymscy katolicy i ateiści, co bardzo nas raduje. Na festiwalu chcemy pokazać całą gamę kolędowania wschodniego - mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Boublej. 

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 25-26 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu, ul. Henryka Sienkiewicza 27. 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.