#4 "Gminna potańcówka na dechach" w Zaściankach

start 26.09.2021 17:00
koniec 26.09.2021 23:00

Lokalizacja: Zaścianki

Już w najbliższą niedzielę, 26 września, będzie można nie tylko potańczyć jak za dawnych lat na prawdziwej, drewnianej podłodze, ale również usłyszeć dźwięki tajemniczego instrumentu – suki biłgorajskiej. Tego samego dnia Zespół "Leśne Echo" zaprezentuje widowisko obrzędowe pt. "Zapraszamy do chatki, gdzie wiszą makataki".

To wszystko w ramach czwartej już "Gminnej potańcówki na dechach", organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Odbędzie się ona 26 września o godzinie 17:00 w świetlicy Zaściankach. Oprócz mistrza Zdzisława Marczuka, muzycznego gospodarza potańcówek, zagra Kapela Butrynów ze Zbigniewem Butrynem na czele. Będzie można usłyszeć dźwięk archaicznego instrumentu o nazwie suka biłgorajska. Co to właściwie takiego?

– Suka biłgorajska, inaczej kocudzka: to archaiczny instrument smyczkowy, pochodzący z okolic Kocudzy koło Janowa Lubelskiego. Pierwsze wzmianki o instrumencie pojawiają się w roku 1888. Jan Karłowicz – historyk i gwaroznawca na łamach czasopisma „Wisła” wspomina o odbywającej się w tym czasie w Warszawie wystawie instrumentów ludowych. W artykule znalazła się wzmianka o suce właśnie  Niestety do naszych czasów nie przetrwał żaden egzemplarz tego instrumentu. Podobno ostatnią osobą, która widziała oryginalny instrument był Marcin Gilas mieszkaniec Kocudzy – wyjaśnia Angelika Magier, etnomuzykolog i instruktor międzyrzeckiego GOK. 

Zbigniew Butryn, który zagra z Kapelą Butrynów, to multiinstrumentalista, rekonstruktor suki biłgorajskiej. Prowadzi Pracownię Instrumentów Ludowych w Janowie Lubelskim. Założyciel Szkoły Suki Biłgorajskiej i wielokrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Kapela Butrynów to rodzinna kapela, kontynuująca muzyczne tradycje regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego, gdzie przenikały się różnorodne tradycje: polska, ukraińska, tatarska, żydowska czy wołoska.

Po części koncertowej tradycyjnie odbędą się warsztaty tańca prowadzone przez Pawła Warownego oraz potańcówka. Na najmłodszych uczestników czekają animacje, prowadzone przez kadrę ośrodka kultury. Tego samego dnia o godz. 15:00 przy Domu Ludowym w Zaściankach, Zespół "Leśne Echo" zaprezentuje widowisko obrzędowe pt. "Zapraszamy do chatki gdzie wiszą makataki", w ramach cyklu "Inscenizacja życia na wsi - jak to na wsi niegdyś bywało...". Wstęp wolny.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.