Region: Nowe zakażenia w Białej Podlaskiej. Kiedy druga fala epidemii?

  • 09.06.2020, 07:36
  • Anna Chodyka
Region: Nowe zakażenia w Białej Podlaskiej. Kiedy druga fala epidemii?
Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej przebywają trzy osoby zakażone koronawirusem. Są to pacjenci, którzy niedawno wrócili z zagranicy i związku z tym przechodzili kwarantannę. Jednak, wyniki badań, które zostały przeprowadzone 12. dnia podczas przebywania w izolacji okazały się pozytywne. W związku z tym, zakażonych przewieziono do bialskiego szpitala.

- Na oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym jest hospitalizowanych trzech pacjentów z pozytywnym wynikiem na koronawirusa. Wszyscy hospitalizowani to osoby z kwarantanny granicznej - informuje rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Magdalena Us.

Jak podaje rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka, w poniedziałek 8 czerwca odnotowano jeden nowy przypadek zakażenia w Białej Podlaskiej. To mężczyzna w przedziale wiekowym 21-40 lat, który wrócił z zagranicy i przebywał na kwarantannie. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że jest zakażony koronawirusem. W ostatnim tygodniu stwierdzono też koronawirusa u mężczyzny w wieku 41-60 lat z Białej Podlaskiej. W powiecie bialskim również w ostatnim tygodniu odnotowano  przypadki zakażenia. (..)

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii wyjaśnia, iż w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia ze spłaszczeniem pierwszej fali epidemii, jednak jeszcze się ona nie skończyła.

- Przez wprowadzenie restrykcji i dystansowanie się od siebie, a także wprowadzenie zasad bezpieczeństwa, udało się zmniejszyć liczbę zakażeń. Warto jednak pamiętać, że epidemia ta ma inny charakter niż epidemia grypy, ponieważ zakażenia występują w ogniskach. Podobny schemat widzieliśmy np. we Włoszech, gdzie większość zakażeń wystąpiła w konkretnych regionach – mówi prof. Krzysztof Pyrć. Dodaje też, że trzeba być ostrożnym przy mówieniu, iż jesteśmy już za szczytem zachorowań.


- Teraz ważne jest czy wysokie temperatury, które nadejdą, osłabią transmisję wirusa. Koronawirusy, które dotychczas znaliśmy występowały sezonowo i zakażenia znikały wraz z nadejściem maja-czerwca. Jednak mamy obawy, że ten koronawirus może zachować się inaczej – zaznacza prof. Krzysztof Pyrć. - Pojawia się spory niepokój, kiedy patrzymy na kraje Ameryki Południowej czy Azji Południowej. Istnieje wątpliwość czy pogoda będzie miała wpływ na tego wirusa – podkreśla kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 9 czerwca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Icek
Icek 14.06.2020, 16:32
A kiedy byla pierwsza fala zachorowan?
Iza
Iza 10.06.2020, 07:23
Do Mcdonalda chodza wszyscy.Najwieksze skupisko ludzi bez maseczek bez zasad.Byla tez osoba tam co przyjechala zza granicy bez kwarantanny. A ludzie wciaz tam chodza
Aga
Aga 10.06.2020, 23:22
Iza nie ze*** się...
mj
mj 15.06.2020, 14:57
Szkoda, że nawet ludzie o niskim ilorazie inteligencji maja możliwość komentowania.
PolacyWstańcie
PolacyWstańcie 09.06.2020, 11:50
Hahhaha bez objawowo czy z dobrze manipulujecie ludźmi i te jeszcze testy na covid 19 co pokazują że koza ma wirusa a

Pozostałe