Radzyń Podlaski: Koniec inwestowania w pomysły mieszkańców

  • 09.06.2020, 07:52
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Koniec inwestowania w pomysły mieszkańców
Minął maj, a miasto nie ogłosiło naboru wniosków do budżetu obywatelskiego na 2021 rok. Byłaby to czwarta edycja akcji, w której mieszkańcy mogą zaprezentować swoja społeczną aktywność. Niestety władze miasta zdecydowały, że BO w tym roku nie będzie. - Może to i lepiej, bo projekty mieszkańców i tak przegrywały z tymi instytucji miejskich. To było nieuczciwe – słyszymy dziś od radzynian, którzy w poprzednie budżety się angażowali.

Nie zawsze było tak, że pieniądze przeznaczone na BO szły na zaspokojenie potrzeb instytucji związanych z miastem, a tym samym takich, które miasto powinno finansowo zabezpieczać. W pierwszej edycji BO wygrał projekt związany z realizacją inwestycji drogowej na ul. Podlaskiej. Wprawdzie długo później się mówiło, że miasto nie zrealizowało przedsięwzięcia zgodnie z wolą projektodawców, ale faktycznie BO w Radzyniu startował zgodnie z założeniami, czyli realizowano pomysły obywateli.

W kolejnej edycji miasto zmieniło reguły przyznawania grantu i wygrać mogły minimum dwa projekty, bo kwotę 100 tys. zł podzielono na pół, i zastrzeżono, że projekt złożony do konkursu nie może przekraczać właśnie 50 tys. zł. W 2019 roku skorzystało na tym Radzyńskie Sportowe Centrum Taekwon-do, które było liderem głosowania i otrzymane pieniądze przeznaczyło na doposażenia klubu. Jednak już w tej samej edycji silnym akcentem odbił się grant z BO dla filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Projekt filii zajął drugie miejsce w konkursie i zgarnął drugą połowę kwoty przewidzianej w BO.

Na realizację BO w 2020 roku, na jesieni roku poprzedniego głoszono 12 projektów z czego 10 przeszło weryfikację formalną i zostało dopuszczonych do głosowania. W wyborze udział wzięło 903 mieszkańców miasta. Najwięcej głosów oddano na projekt „Biblioteka sercem osiedla - wyposażenie w meble i sprzęt Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Spółdzielczej 8” - 300 głosów. Drugim wyborem był projekt „Doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 1 przy ulicy Armii Krajowej” - 231 głosów. Te właśnie projekty w tym roku otrzymały w tym roku po 50 tys. zł na realizację.

Tym samym w trzeciej edycji radzyńskiego BO projekty zgłoszone przez radzynian niestety nie uzyskały liczby głosów, która pozwoliłaby im na zaistnienie w przestrzeni miasta. Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Wyszyńskiego uzyskała 213 głosów. Oświetlenie boiska treningowego na stadionie w Radzyniu Podlaskim – 192 głosy, utworzenie Punktu Tymczasowego Zatrzymania Zwierząt Domowych w Radzyniu Podlaskim – 159 głosów, park street workout obok siłowni plenerowej przy ścieżce rowerowej – 113 głosów, ławeczka Karola Lipińskiego z jego muzyką – 95 głosów, budowa nowego chodnika na ulicy Zabielskiej– 94 głosy, ogólnodostępne WC na stadionie miejskim – 66 głosów, altanki obok siłowni plenerowych oraz skateparku – 56 głosów. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 9 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe