Biała Podlaska: Miasto nagrodziło projekt, którego nie zrealizuje

  • 10.06.2020, 10:40 (aktualizacja 10.06.2020, 10:47)
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Miasto nagrodziło projekt, którego nie zrealizuje
Nie będzie sali widowiskowo - teatralnej przy budynku na ul. Brzeskiej, w którym mieści się starostwo. W ubiegłym roku miasto przeprowadziło konkurs na koncepcję architektoniczną sali. Nagrody dla najlepszych prac kosztowały 29 tys. zł. Dziś władze miasta tłumaczą, że przedsięwzięcie jest za drogie. Podmioty działające w obrębie kultury pod skrzydłami Bialskiego Centrum Kultury znajdą siedzibę w przebudowanej kamienicy przy ul. Krótkiej.

Scena teatralna w Białej Podlaskiej to pomysł, który w bialskich włodarzach zaszczepił poprzedni dyrektor BCK, Mariusz Orzełowski, roztaczając plany organizacji wielu przedsięwzięć kulturalnych w ramach tzw. sceny bialskiej. Początkowo w planach miasta znalazła się adaptacja budynku kina Merkury, z którego sprzedażą w 2015 roku nosił się marszałek. Z czasem plany ewaluowały i miasto skierowało swoją uwagę na budynek przy ul. Brzeskiej, gdzie mieści się starostwo.W marcu 2019 roku miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczą sali widowiskowej. Miejscem jej posadowienia miał być plac wkomponowany w siedzibę starostwa od strony ul. Narutowicza. „Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji architektonicznej, najlepszej pod względem funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym, z uwzględnieniem kontekstu istniejącej zabudowy obszaru i jego otoczenia, dla sali widowiskowo - teatralnej przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej. Sąd Konkursowy złożony z grupy architektów, w skład którego wchodzi także Prezydent Miasta Biała Podlaska, dokona wyboru najlepszej pracy, która będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację inwestycji. Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, których przedmiotem będzie uszczegółowienie pracy konkursowej polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej.” – czytamy w ogłoszeniu o konkursie zamieszczonym na stronie UM w połowie marca. (...)

Zdaniem prezydenta Michała Litwiniuka, konkurs został przeprowadzony, gdyż był zaplanowany za jego poprzednika. Miasto dalszych kroków jednak nie podejmie. – Dofinansowanie do inwestycji wyniosłoby 12 mln zł. To zaledwie jedna trzecia kosztów, jakie trzeba by ponieść – twierdzi prezydent Litwiniuk. – Nie zabezpieczono w budżecie finansowania tej sali, która kosztowałaby ponad 30 mln zł.

Kwota zaskoczyła radnych opozycji, gdyż jak przypomniał radny Sławomir Potocki: - W ubiegłym roku mówił pan o 18 mln zł. teraz mówi pan o ponad 30 mln zł. Tak mocno ceny poszły w górę? - Te kwoty istniały w koncepcji i były nieadekwatne do rzeczywistości – odpowiadał Michał Litwiniuk. – Dodatkowo utrzymanie takiej sceny to lekko licząc 2 mln zł rocznie z budżetu miasta. Nie jesteśmy w stanie podjąć się takiej inwestycji. To, że pojawił się projekt nie rodzi skutków związanych z realizacją budowy. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym  i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 9 czerwca

Joanna Danielewicz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe