Biała Podlaska: Historyczna wystawa o galerii w galerii

  • 10.06.2020, 10:57
  • Paulina Chodyka
Biała Podlaska: Historyczna wystawa o galerii w galerii
Galeria Podlaska przygotowała wyjątkową ekspozycję. – Z rozrzewnieniem wspominaliśmy dawne czasy oraz ludzi, którzy wystawiali tu swoje prace, a których części już wśród nas nie ma – opowiada jej kierownik, Renata Sobczak.

Wystawę pod nazwą „Galeria wspomina” można podziwiać od 5 czerwca. A jest co, gdyż na przestrzeni kilkudziesięciu lat gościły tu prace najbardziej znanych i cenionych artystów z regionu i całej Polski.

– Prezentujemy zdjęcia z wystaw i wernisaży, plakaty, foldery, wszelkie pamiątkowe publikacje i pocztówki, związane z działalnością galerii. Będą też portrety artystów, którzy wystawiali tutaj prace. Eksponaty pochodzą z archiwum galerii oraz archiwów prywatnych – mówi Renata Sobczak.

Każdy może też spróbować odnaleźć siebie lub swoich znajomych na archiwalnych zdjęciach. - Wystawa wiąże się też z emocjami i upamiętnia także tych, którzy tutaj pracowali, bywali, prezentowali swoje dzieła, a których już wśród nas nie ma – dodaje Renata Sobczak.

Wśród udostępnionych zdjęć znaleźć można także te z archiwum fotoreportera Słowa Podlasia, Adama Trochimiuka oraz Ewy Borowskiej. Wystawa potrwa do 30 lipca. Przypomnijmy, że Galeria Podlaska mieści się przy ul. Warszawskiej 11 i jest czynna codziennie w godz. 8-16:00, a w niedzielę w godz. 11-16:00.

Budynek galerii powstał w 1926 r., początkowo mieścił się w nim sklep z artykułami kolonialnymi. W czasach powojennych sprzedawano tutaj produkty z mleczarskie. W latach 80. funkcjonował tam dom aukcyjny „Desa”, później obiekt przejął Wojewódzki Dom Kultury. W 1984 roku powstało tutaj Biuro Wystaw Artystycznych, które zlikwidowano w 1993 r. Potem galeria była częścią Ośrodka Pracy Twórczej. W 2001 r. włączono ją do Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe