Powiat radzyński: Złożą hołd poległym 

  • 13.06.2020, 09:49
  • (pc)
Powiat radzyński: Złożą hołd poległym 
Już jutro odbędzie się uroczystość patriotyczna, upamiętniająca pomordowanych i pochowanych na uroczysku Baran w Kąkolewnicy. Wydarzenie patronatem medialnym objęło Słowo Podlasia.

Uroczysko zwane jest przez okoliczną ludność Małym Katyniem. Zbrodniczy proceder prowadziły tam podczas II wojny światowej formacje NKWD. Tutaj rozstrzeliwano żołnierzy AK, WiN i BCh, dezerterów oraz ludzi uznanych przez nową władzę za wrogów.

Nie jest znana dokładna liczba zamordowanych. Najostrożniejsi mówią o kilkuset ofiarach, ale inni podają 1300 do 1800 zabitych. Wszyscy sądzeni byli w miejscowej szkole przez sąd polowy. Wyroki sądu wojskowego wykonywał m.in. naczelnik więzienia sierżant Bazyli Rogoziński.  

Uroczystości mają odbyć się 14 czerwca. O szczegółowym harmonogramie i formie poinformujemy na naszej stronie internetowej. Organizatorami są Komitet Społeczny, Lubelski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych.

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe