Biała Podlaska: Pasjonat Podlasia i krajów byłego Związku Radzieckiego

  • 13.06.2020, 09:57
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Pasjonat Podlasia i krajów byłego Związku Radzieckiego
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki fili miejskiej biblioteki nr 6, organizująca spotkania i jednocześnie kierownik placówki Krystyna Nowicka przeprowadziła wywiad online z cenionym dziennikarzem i autorem książek Igorem Sokołowskim.

Podczas rozmowy dziennikarz, który był związany z TVN24, a obecnie współpracujący m.in. ze „Słowem Podlasia”, mówił o swoich książkach: „Białoruś dla początkujących” i „Spokojnie to tylko Rosja”.  

– Od Białorusi zacząłem poznawać kraje byłego Związku Radzieckiego. Do tego kraju jeździłem już w liceum. Pamiętam, że wiele osób demonizowało to państwo. Wynikało to z tego, jak Łukaszenko prowadzi swoją politykę, w jaki sposób są przestrzegane prawa człowieka, wartości demokratyczne i faktu, iż Białoruś nigdy nie miała dobrej prasy. Dziś wygląda to dużo lepiej, ale umówmy się – ten kraj jeszcze długo nie będzie wzorem państwa cywilizowanego, w którym powinni żyć ludzie XXI wieku  – stwierdził Igor Sokołowski.

Dodał też, że mimo, iż wiele osób postrzega Białoruś jako czarno-biały kraj, który ich zdaniem wygląda jak Polska w czasie stanu wojennego, to nie jest to prawdą. – I starałem się to pokazać w swojej publikacji – zaznacza.

Pytany o imperialistyczne podejście do innych państw przez Rosjan, przyznał, że jest to prawda. Jego zdaniem, Rosjanie, mimo, iż w większości żyją w skromnych warunkach, a nawet w ubóstwie, to karmią się propagandą przekazywaną przez telewizję, o „wielkich” dokonaniach ich państwa. W dodatku mimo tego, że młodzi Rosjanie nie wychowali się w ZSRR, to także mają podobne podejście do polityki, jak ich rodzice i dziadkowie. Igor Sokołowski wyjaśnił również, że łatwiej zaprzyjaźnić się jest z Białorusinami, niż z Rosjanami, jednak to ci ostatni są w jego opinii ciekawsi. Dziennikarz pytany o trzecią książkę, odpowiedział, iż jest ona na ukończeniu. Jednak, zaznaczył, iż tym razem to nie reportaż, a proza, dokładniej zbiór opowiadań.

W czasie rozmowy podkreślił też, że bardzo lubi Białą Podlaską i przyjeżdża do naszego miasta przynajmniej raz w roku, gdyż ma tu przyjaciół. Poza tym sądzi, iż Podlasie jest najpiękniejszym miejscem na świecie.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe