Region: Nie bądźmy lekkomyślni!

  • 16.06.2020, 08:46
  • Anna Chodyka
Region: Nie bądźmy lekkomyślni!
Coraz więcej osób rezygnuje z noszenia maseczek, nawet tam, gdzie ich zakładanie wciąż obowiązuje, czyli np. w sklepach. Jednak, trzeba pamiętać, iż epidemia jeszcze się nie skończyła. - Zasłanianie ust i nosa to kluczowa kwestia. Powinniśmy zwrócić na to uwagę i stosować się do rozporządzenia, tak by zachorowań było jak najmniej. I byśmy nie zakażali siebie i innych - zaznacza Magdalena Smolińska-Kornas rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie. 

W Białej Podlaskiej aktualnie zarejestrowano cztery przypadki zakażenia Covid-19. Trzy osoby chore na koronawirusa przebywają w szpitalu, gdzie obserwowane są tez dwa przypadki z podejrzeniem Covid-19. - Na oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej hospitalizowane są trzy osoby z pozytywnym wynikiem na koronawirusa oraz dwie osoby z podejrzeniem. Pacjenci znajdują się w obszarze izolowanym. Oczekujemy na wyniki – informuje rzecznik Magdalena Us. (...)

Koronawirus nadal jest z nami, mutuje się, atakuje. To groźny przeciwnik, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, starszych. Nie dajmy się ponieść źle rozumianej „wolności” - apelują lekarze. -  Normalność sprzed epidemii już nigdy nie wróci.  Musimy wypracować nową, bezpieczną dla nas i innych. Zakładajmy maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych. Unikajmy skupisk ludzkich. Zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Nie bądźmy lekkomyślni, nie wracajmy do starych nawyków.  Nie dajmy się wpędzić w pułapkę bez wyjścia. Tym bardziej, że  w perspektywie mamy kolejną turę zakażeń, której - jak mówią eksperci - powinniśmy się spodziewać we wrześniu, październiku i listopadzie. Dbajmy o siebie i innych - apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. (...)

Tymczasem w sklepach, galeriach i na bazarach wyraźnie widać, że ludzie przestali zakładać maseczki i dezynfekować ręce. Danuta Pawłowska, dyrektor działu BHP w sieci Biedronka, wyjaśnia, że zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi klienci wchodzący do sklepów powinni mieć zakryte nos i usta. - W tej kwestii stosujemy się w pełni do przepisów prawa i wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Zaznaczamy jednocześnie, że w tym szczególnym czasie bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników jest dla nas najważniejsze, dlatego też sklepy Biedronka są wyposażone w rozwiązania sprzyjające bezpieczeństwu zakupów. Do dyspozycji klientów są żele antybakteryjne lub rękawiczki jednorazowe a kasy zostały wyposażone w osłony z pleksi. Przed kasami funkcjonują czytelnie oznaczone strefy bezpiecznego odstępu między kupującymi, a za pośrednictwem systemu informacji sklepowej kupujący są informowani na bieżąco o zasadach bezpieczeństwa i potrzebie zachowania dystansu - informuje Danuta Pawłowska. (...)

O tym dlaczego tak ważne jest przestrzeganie tej zasady, wyjaśnia dr Janusz Matusiak.

- Maseczki powinniśmy nosić w pomieszczeniach zamkniętych z co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze obowiązuje taki nakaz prawny, po drugie w ten sposób chronimy inne osoby w sytuacji gdy jesteśmy np. bezobjawowym nosicielem wirusa. Po trzecie po części chronimy również siebie przed możliwym zakażeniem. Nieprawdą jest szkodliwy wpływ noszenia maseczek na zdrowie, na pewno mogą one powodować dyskomfort, ale jest to koszt ochrony innych i siebie – podkreśla dr Janusz Matusiak. Informuje też, że najlepiej chronią maseczki FFP2 i FFP3, jednak zaznacza, że w sytuacji ich braku każda maseczka jest dobra. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 czerwca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe