Biała Podlaska: Pani profesor pozostanie w naszej pamięci

  • 17.06.2020, 08:10 (aktualizacja 17.06.2020, 11:50)
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Biała Podlaska: Pani profesor pozostanie w naszej pamięci
W piątek, 12 czerwca zmarła w wieku 94 lat Lucyna Jóźwik, wieloletni pedagog w Liceum i Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. W miniony poniedziałek podczas mszy odprawionej w kościele św. Anny żegnali ją uczniowie, wychowankowie, delegacje szkół bialskich, przyjaciele i sąsiedzi. Ciało zostało złożone na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Janowskiej.

– Odszedł człowiek, który na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy ją znali. Jako nauczyciel i wychowawca w sposób wyjątkowy zostanie zapamiętana przez uczniów i wychowanków, ponieważ była otwarta na drugiego człowieka bez względu na jego pozycję. Pomagała i wspierała wszystkich uczniów ze szczególną uwagą i troską dla osób będących w potrzebie. Każdego wychowanka znała i pamiętała jego imię i nazwisko. Była bardzo lubiana i jako nauczycielka biologii została przezwana zoologicznym terminem ,,Planula ”. Z dawką swoistego humoru to akceptowała. Wielu absolwentów, a szczególnie tych reprezentujących zawody związane z biologią, wspominać będą ten czas szkolny będący pierwszym krokiem i podstawą do wyboru przyszłego zawodu – wspomina były uczeń, lekarz weterynarii i członek Koła Bialczan Jacek Martyniuk. 

Lucyna Jóźwik od 1952 roku całe swoje zawodowe życie spędziła w liceum kontynuującym tradycję dawnej Akademii Bialskiej. Współpracowała z gronem profesorskim tej szkoły, wśród których były postaci zasłużone dla pracy pedagogicznej Ziemi Bialskiej i pracowały w okresie przedwojennym w liceach, męskim im. J.I.Kraszewskiego i żeńskim im. E.Plater. Doświadczenia i więź z tradycją między dawnymi a współczesnymi czasami przekazywała młodszym pokoleniom pedagogów i młodzieży. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 czerwca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe