Gmina Podedwórze: Śmieci uderzą po kieszeni

  • 17.06.2020, 08:19
  • Tomasz Wachulski
Gmina Podedwórze: Śmieci uderzą po kieszeni
Od lipca mieszkańcy gminy będą musieli segregować śmieci na co najmniej cztery frakcje. Od sierpnia zapłacą znacznie więcej za ich odbiór niż do tej pory. Stawka może wynieść nawet ponad 20 zł od osoby miesięcznie. To samo czeka mieszkańców Sławatycz i Sosnówki.

Dopiero w ramach drugiego przetargu władze Międzygminnego Związku Celowego wyłoniły firmę, która będzie odbierała odpady od mieszkańców gmin: Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Hanna, Hańsk, i Stary Brus oraz z miasta Włodawa. Umowy jeszcze nie podpisano, ale wszystko wskazuje na to, że postępowanie wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie. Drugą ofertę złożył Gminny Zakład Komunalny z Włodawy, ale została ona odrzucona z przyczyn technicznych.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg został unieważniony. Wówczas ofertę na odbiór śmieci z każdego sektora złożyło tylko MPGK we Włodawie. Teren działania MZC podzielony jest na tzw. cztery sektory (w zależności od odległości od zakładu zagospodarowania odpadów zlokalizowanego we Włodawie), trzy gminne i jeden miejski. Im dalej od Włodawy, tym stawkę spółka proponowała wyższą. Koszty odbioru nieczystości z tych najbardziej odległych wywindowała tak wysoko, że rozstrzygnięto przetarg tylko dla Włodawy.

- Oferty MPGK wielokrotnie przerosły kwoty, jakie zaplanowaliśmy i przeznaczyliśmy na zagospodarowanie odpadów. Ich odbiór oraz transport z terenu gmin wiejskich spółka oferuje za cenę dwu a nawet trzykrotnie wyższą od ceny dotychczasowej. W dbałości o i tak zubożone z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej budżety domowe zarząd postanowił udzielić zamówienia tylko na obszar gminy miejskiej. Dla gmin wiejskich zdecydowaliśmy o unieważnieniu postępowania i rozpisaniu drugiego przetargu – tłumaczył wówczas szef MZC Józef Steć. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 czerwca

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe