Kodeń: Pieniądze dla strażaków

  • 18.06.2020, 09:07
  • Anna Chodyka
Kodeń: Pieniądze dla strażaków
Gmina Kodeń dostała od Funduszu Sprawiedliwości 214 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka planuje tę dotację przeznaczyć na zakup nowego wozu strażackiego.

Umowa pomiędzy wójtem gminy Jerzym Trociem, a Marcinem Romanowskim wiceministrem sprawiedliwości została podpisana 7 czerwca w Kodniu. – Bardzo się cieszę, że Fundusz Sprawiedliwości po raz kolejny może wspierać OSP. Ochotnicze Straże Pożarne, które bardzo często jako pierwsze są na miejscu zdarzenia, pomagają ofiarom. To jest jeden z głównych celów naszego funduszu. Chodzi o to, żeby wspierać osoby pokrzywdzone przestępstwem – powiedział Polskiemu Radiu Lublin wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

- Wniosek, który napisaliśmy i wysłaliśmy do Funduszu Sprawiedliwości o dotację dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu, został pozytywnie rozpatrzony. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości, które wynosi 214 tys. zł przekazanym przez gminę OSP zakupi samochód pożarniczy średni, nożyce do cięcia w czasie kolizji drogowych i zabezpieczenie poduszek pasażera. Sprzęt będzie wykorzystywany w czasie wypadków drogowych. Był on bardzo potrzebny, gdyż w Kodniu nie ma policji i to straż pożarna przyjeżdża pierwsza na miejsce zdarzeń, które mają miejsce na drodze 816 czyli Nadbużance. Przejeżdża nią wielu turystów udających się do kodeńskiego sanktuarium, ale nie tylko. Będzie to też pomoc dla ofiar przestępstw, gdyż wiele wypadków jest wynikiem rażącego łamania przepisów drogowych  - wyjaśnia Mariusz Zańko sekretarz gminy Kodeń. Strażacy otrzymają też 20 tys. zł z funduszy gminy Kodeń.

Mariusz Zańko zaznacza, że miejscowa OSP jest bardzo aktywną jednostką. – W zeszłym roku strażacy jeździli do ok. siedemdziesięciu wypadków i zdarzeń. Dzięki pieniądzom z Funduszu Sprawiedliwości strażacy będą mogli pomagać w jeszcze większym zakresie osobom pokrzywdzonym – podkreśla sekretarz gminy Kodeń.

Skąd pomysł, by zwrócić się do Funduszu Sprawiedliwości? Mariusz Zańko wyjaśnia, iż o podobną pomoc zwróciły się w zeszłym roku inne gminy m.in. Włodawa i Łomazy. – Podpatrujemy skąd kto pozyskuje pieniądze i staramy się do różnych instytucji składać odpowiednie wnioski – mówi Mariusz Zańko.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe