Międzyrzec Podlaski: Kobiety na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej

  • 19.06.2020, 11:26
  • (pc)
Międzyrzec Podlaski: Kobiety na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej
Już niedługo do miasta zawita wystawa fotografii pt. „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?”. Ich autorką jest znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 czerwca o godz. 17:00 w parku Potockich. 

Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej są obecnie eksponowane w Łukowie, ale z inicjatywy międzyrzeckiego ośrodka kultury zobaczymy je również w parku Potockich.

- Dążenie do ideału piękna w rozmaitych kulturach i zakątkach świata przybiera różne oblicza - te same atrybuty piękna w niektórych kulturach mogą zostać uznane za oznakę brzydoty w innych. Pojęcie piękna kształtuje również tradycja, w imię której kobiety poddają się często okrutnym rytuałom, aby zdobyć zainteresowanie mężczyzn - wprowadzają do wystawy organizatorzy. 

Najchętniej jednak kobiety ozdabiają się biżuterią, natomiast, jak opisuje Elżbieta Dzikowska: "Najbardziej pierwotną ozdobą były zapewne kwiaty, malowanie ciała, a potem tatuaż i skaryfikacja, czyli nacinanie skóry. Do dzisiaj malują swoje ciała w oryginalne wzory Indianie amazońscy, plemiona z południowej Etiopii, dziewczynki z Birmy, kobiety z Madagaskaru. Czasami ma to znaczenie magiczno-obrzędowe, innym razem zdobi, a zarazem chroni skórę przed słońcem i ukąszeniami owadów.

Najosobliwszą biżuterią, z jaką zetknęła się pochodząca z Międzyrzeca podróżniczka, były gliniane, ozdobne plakietki widniejące w dolnej wardze kobiet z etiopskiego plemienia Mursi. Z kolei kobiety z plemienia Padaung w Birmie od dzieciństwa noszą na szyi bransolety, których ciężar dochodzi do 8 kilogramów. 

Wyjątkowe zdjęcia kobiet z całego świata będzie można oglądać aż do 12 lipca.

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe