Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 05:56
Reklama
Reklama

Historia: Tajemnica śmierci milicjantów i ubeków z Białej Podlaskiej

W kwietniu 1946 roku kilku milicjantów i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa patrolowało konwój wiozący prowiant z Lublina do Białej Podlaskiej. Kiedy ciężarówki wjechały w gęsty las na odcinku między Radzyniem a Międzyrzecem, z zarośli padły strzały. Uzbrojeni napastnicy szybko obezwładnili zaskoczonych mundurowych i zarekwirowali przewożony towar oraz samochody. 
Historia: Tajemnica śmierci milicjantów i ubeków z Białej Podlaskiej

Atakującymi byli żołnierze podziemia niepodległościowego - dla nich ludzie służący ówczesnej władzy ludowej byli „zdrajcami Polski” i „pachołkami Związku Radzieckiego”. Dla takich „leśni” nie mieli litości. Pojmanych trzech milicjantów i trzech UBeków wtrącili do leśnej studni, położonej niedaleko swojej kwatery. Za nimi wrzucili odpalone granaty. To, co zostało z ciał mundurowych, śledczy odnaleźli dopiero kilkanaście miesięcy później, dzięki zeznaniom byłych żołnierzy AK i WiN. Chociaż od tych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat, to wciąż wokół tej sprawy pozostaje wiele niejasności.


 


- To nigdy nie wyglądało w ten sposób, że moja babcia siadała i opowiadała o tamtych wydarzeniach. Dla niej to był bardzo ciężki temat. Wręcz traumatyczny. Po prostu czasami wspominała dziadka i tym samym też opowiadała o jego śmierci. Z tych strzępów informacji, które od niej otrzymałem, można odtworzyć jego historię – mówi w rozmowie ze„Słowem Podlasia” Marek Woszczyło, wnuk plutonowego Milicji Obywatelskiej Włodzimierza Strzeleckiego, który zginął w zasadzce przygotowanej przez tzw. „Żołnierzy Wyklętych”. Zanim jednak dojdziemy do krwawego kwietnia 1946 roku i wydarzeń, które stanowiły swego rodzaju spóźniony epilog II wojny światowej, wnuk jednej z ofiar tłumaczy, jak Włodzimierz Strzelecki trafił do milicji i dlaczego niesłusznie nazywa się dzisiaj ludzi jego profesji „wrogami narodu”.

- Korzenie mojej rodziny znajdują się na terenie dzisiejszej Białorusi. Babcia pochodziła z Kobrynia, Dziadek z Pińska. W 1940 roku dziadek trafił do więzienia za tak zwaną spekulację - nielegalnie trzymał świnię. Kiedy Niemcy złamały pakt Ribbentrop Mołotow i front się przesunął, mojego dziadka Sowieci zabrali na wschód. On chciał dołączyć do armii Andersa, ale nie zdążył, na zachód udało mu się dopiero dostać razem z Ludowym Wojskiem Polskim. Ale do Berlina nie dotarł, zatrzymał się w Lublinie. Tutaj nawet mam dokument, z którego wynika, że był strażnikiem więziennym. – mówi w rozmowie z nami Marek Woszczyło, po czym z teczki, niczym z archiwum, wyciąga zaświadczenie z lutego 1945 roku o przyjęciu Strzeleckiego w poczet Służby Więziennej.  (...)

- Akcja z 18 kwietnia 1946 roku została przeprowadzona przez ok. 50 osobowy oddział zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tego dnia zatrzymano kilka resortowych samochodów w Rzeczycy na trasie Radzyń Podlaski – Międzyrzec. Akcją dowodził najprawdopodobniej Kazimierz Osak, pseudonim „Jur”, zastępca plutonu bojowego 4 rejonu (gminy Kąkolewnica i Szóstka) obwodu radzyńskiego – mówi w rozmowie ze „Słowem Podlasia” profesor historii Dariusz Magier.

- Po ostrzelaniu tego konkretnie samochodu funkcjonariusze nim jadący poddali się i zostali zabrani do gajówki we wsi Lipniaki, gdzie byli przesłuchiwani przez komendanta obwodu Leona Sołtysiaka, pseudonim „James” i komendanta rejonu Zdzisława Sierpińskiego, pseudonim „Grek”. Następnie tych trzech milicjantów i trzech funkcjonariuszy UB zlikwidowano. Według źródeł ich zwłoki zostały ukryte w jakiejś nieczynnej studni w okolicy gajówki, gdzie badała je komisja resortowa w maju 1947 roku, ale z racji znacznego rozkładu pochowano je na miejscu. W następnych dniach po tym napadzie, w drugiej połowie kwietnia 1946 roku, przeprowadzono dużą obławę w gminie Kąkolewnica z udziałem wojska, UB i MO, w sile około 160 ludzi, aresztowano kilkadziesiąt osób, kilka zginęło. – tłumaczy były szef lubelskiego IPNu

(...)

Wnuk milicjanta Strzeleckiego tylko w rozmowie z nami ujawnia szczegóły tego, jak wydarzenia z kwietnia 1946 roku wpłynęły na losy jego rodziny.

- Dla mojej babci to był potężny cios. Nie dość, że człowiek, którego kochała, zniknął z dnia na dzień, to jeszcze władze ludowe uznały ją za żonę dezertera. Bo nie było ich ciał, nie było żadnych śladów po tym jak zniknęli. Po prostu nie było ani żołnierzy, ani samochodu, ani towaru. Wówczas to nie było takie łatwe dowiedzieć się, co się stało. Dopiero zeznania kolejnych żołnierzy, tak zwanych wyklętych, pozwoliły śledczym ustalić, że w jednej ze studni w gminie Kąkolewnica, znajdują się zwłoki mojego dziadka i jego podwładnych. Moja babcia była przy tym, jak ich ciała wyciągano z tej studni, ale oni byli kompletnie zmasakrowani. Babcia rozpoznała dziadka tylko i wyłącznie po mundurze. A konkretnie na szwach, jakie ona sama mu zrobiła na wewnętrznej stronie spodni swoimi nićmi. Ale zanim doszło do tego odkrycia, babcia nie mogła się doprosić renty po nim. Kilka razy wzywano ją na przesłuchania, jako żonę dezertera. Dopiero w październiku 1948 roku władze uznały śmierć dziadka i przyznały babci zasiłek – mówi Marek Woszczyło, pokazując mi dokument o przyznaniu tzw. „wdowiej pensji obywatelce Zofii Strzeleckiej”. Niecałe dwie dekady później odbędzie się uroczysta gala odsłonięcia pomnika, na którym nazwisko jego dziadka będzie wymienione jako bohatera, który walczył „o utrwalenie władzy ludowej”. Kolejne dwadzieścia lat później ten sam pomnik zostanie zapomniany wśród zarośli, na skraju drogi, gdzie nikt się nie zatrzymuje. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 czerwca

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostap 26.06.2020 13:25
I dało się na Podlasiu walczyć z tą czerwoną zarazą? Dało się chwała niezłomnym ... pochodzę z tamtych stron i dlatego jestem. dumny widziałem ten grób po prawej jak się jedzie z Radzynia do Międzyrzeca w latach 90 wtedy jeszcze były na nim napisy gloryfikujące tych ubeckich siepaczy...

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama