Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 01:29
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Zjawiska wpływające negatywnie na pracę systemów dozowania

Opracowane przez inżynierów nowoczesne instalacje aplikujące płyny montażowe pozwalają na tworzenie komponentów elektronicznych i mechanicznych o znacznym stopniu miniaturyzacji. Istnieją jednak zjawiska, które negatywnie wpływają na efekty ich pracy.
Zjawiska wpływające negatywnie na pracę systemów dozowania

Wpływ zgromadzonej wilgoci na jakość wykonanego montażu
Już nawet niewielka warstwa wody o grubości kilku mikronów może mieć zły wpływ na jakość montażu przez systemy dozowania takich firm jak AMB Technic. Zjawisko to jest spotykane zawsze w temperaturze pokojowej ok. 20 st. C. Dlatego powierzchnia powinna być podgrzana.
Przeszkodą może być rozmiar komponentów, z którymi mamy do czynienia. O ile w przypadku elementów o większej bezwładności termicznej efekt będzie zadowalający, o tyle małe układy mogą szybko się chłodzić. Takie schłodzenie powoduje ponowne powstanie powłoki wodnej.

Niepożądane tłuszcze i kurz w systemach dozowania płynów
Również niepożądanym zjawiskiem jest gromadzenie się kurzu pod wpływem przyciągania elektrostatycznego. Drobny pyłek jest praktycznie zawsze obecny w powietrzu. Dlatego należy zadbać o jego odpowiednią filtrację, gdyż przywiera do powierzchni podzespołów.
Pozostałości po wcześniejszych etapach obróbki w postaci tłuszczy i wosków także stanowią negatywny czynnik wpływający na montaż. Usuwanie tych zanieczyszczeń jest dosyć problematyczne, dlatego opracowując technologię produkcji, warto zadbać o ich redukcję.

Korozja powierzchniowa wskutek działania jonów chlorków
Gromadzące się na komponentach jony i sole chlorków, azotanów oraz siarczków również negatywnie wpływają na proces montażu. Powodują powstawanie ognisk korozji powierzchniowej, a także są głównym czynnikiem odwarstwiania powłok lakierniczych.
Istotną informacją jest niemożność ich usunięcia przy pomocy zaawansowanych metod plazmowych. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniej kąpieli, która pozwoli na oczyszczenie powierzchni ze zgromadzonych na niej niepożądanych substancji.

Gromadzenie się niekorzystnych tlenków w trakcie montażu
Kolejnym zjawiskiem, z jakim możemy mieć od czynienia w trakcie eksploatacji systemów dozowania w przemyśle, jest gromadzenie się niekorzystnych tlenków podczas prac montażowych. Problem ten dotyczy, w szczególności złącz wykonanych z miedzi.
Usuwanie odbywa się przy pomocy konwencjonalnych metod mechanicznych oraz chemicznych. Bardzo dobre efekty przynosi także użycie plazmy OpenAir. Gwarantuje ono wysoką powtarzalność, przy jednocześnie dużej precyzji określenia obszaru aktywacji.

Temperatura powierzchni w trakcie pracy systemu dozowania
Niezmiernie istotnym czynnikiem wpływającym na efekty użycia systemów dozujących jest temperatura powierzchni w trakcie procesu. Wpływa na zwilżanie przez substancje klejące, uszczelniające, jak również lakiery. Jest szczególnie ważna przy pracy z układami BGA.
Równomierny rozkład termiczny i brak różnic w nagrzaniu pomiędzy cieczą montażową a powierzchnią komponentu jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia montażu. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo trwałe i niezwykle wytrzymałe mechanicznie złącze.

Niepowtarzalna lepkość problemem dla systemów dozujących
Zagadnienie wiskozy jest kolejnym ważnym czynnikiem determinujący efekty pracy systemów dozowania cieczy montażowych. Niepowtarzalna lepkość jest spowodowana fluktuacjami szarży oraz temperatury, o których stabilność należy odpowiednio zadbać.
Należy pamiętać, że z tego powodu często parametr ten jest przyjmowany z dużą tolerancją w trakcie opracowywania procesów technologicznych. Powodem jest fakt, iż nawet najmniejsze pompy dozując mikrodawki płynów, działają na granicy swych możliwości.

Negatywne czynniki środowiskowe w trakcie montażu
Na montaż wpływa szereg różnego rodzaju czynników środowiskowych. Wilgoć czy zanieczyszczenia to bardzo negatywne zjawiska, których niestety ciężko uniknąć. Dlatego istotne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań zachowujących jakość procesów.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama