Biała Podlaska: Milionowe oszustwa na fikcyjnym handlu elektroniką

  • 23.06.2020, 12:33
  • Marcin Kozarski
Biała Podlaska: Milionowe oszustwa na fikcyjnym handlu elektroniką
Dwaj mieszkańcy Białej Podlaskiej są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT na wielką skalę. W nadużycia zamieszane są także firmy mające siedziby na terenie powiatu. Według szacunków prokuratury działania gangu naraziły resort finansów na uszczuplenia w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 70 mln zł. 

Proceder trwał od 2014 roku do grudnia 2018 r. na terenie całego kraju – w tym między innymi w Warszawie, Pruszkowie i w Białej Podlaskiej. Sprawa jest wieloetapowa i wielowątkowa. Jak dotychczas kilkadziesiąt osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie popełniającej przestępstwa karne i skarbowe jak również zarzuty pomocnictwa. Toczące się śledztwo ma wciąż rozwojowy charakter i obejmuje już około 100 podmiotów gospodarczych związanych z opisywanymi nadużyciami. 

Jak ustaliliśmy, postępowanie, które nadzoruje Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie obejmuje także mieszkańców Białej Podlaskiej oraz podmioty gospodarcze mające siedziby na tym terenie. Status podejrzanych o pomocnictwo jak również o udział w zorganizowanej grupie przestępczej posiada m.in. dwóch mężczyzn – w wieku 43 i 32 lat.

- Zarzucono im popełnienie przestępstw związanych z wprowadzaniem do obrotu na terenie kraju sprzętu elektronicznego bez uiszczenia należnego podatku VAT w stawce 23%, co jak ustalono następowało z wykorzystaniem mechanizmu karuzeli podatkowej, zorganizowanej sieci spółek oraz tzw. „znikających podatników” - nasze informacje potwierdza prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzecznik stołecznej prokuratury. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 23 czerwca

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Witek
Witek 24.06.2020, 08:13
Można, można!

Pozostałe