Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 10:48
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Huszlew: Małgosia szuka genetycznego bliźniaka

Pochodząca z Liwek Szlacheckich Małgosia Lipke, aby żyć potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. To jedyny ratunek w przypadku zdiagnozowanego u niej nowotworu mielodysplastycznego. Kobieta szuka bliźniaka genetycznego i prosi o rejestrowanie się w bazie dawców. Może akurat ktoś z nas podaruje jej życie?
Gmina Huszlew: Małgosia szuka genetycznego bliźniaka

Małgosia jest żoną Grzegorza i mamą dwójki cudownych dzieci 4-letniej Poli i 10-miesięcznego Edmunda. Nowotwór zdiagnozowano u niej dwa miesiące temu. Choroba rozwijała się podstępnie. Dwa miesiące po urodzeniu syna Małgosia poddała się rutynowej kontroli, podczas której wykonano jej badanie krwi. Wyniki znacząco odbiegały od normy. Zaczęto szukać przyczyn tak złych wskaźników.

Badaniu szpiku wykazało, że Małgosia jest chora na zespół mielodysplastyczny. - To było jak wyrok. Szok, niedowierzanie i rozpacz. Przed diagnozą, tak jak każdy, miałam plany na bliższą i dalszą przyszłość. Niestety moja choroba zmieniła wszystko - wspomina. Teraz swój czas dzieli między szpital i dom. - Głęboko wierzę, że jeszcze wrócę do normalnego życia. Jednakże sama wiara to za mało. Aby żyć, potrzebuje odnaleźć swojego „genetycznego bliźniaka” - dodaje. 

Przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego to dla niej jedyna szansa. Fundacja DKMS utworzyła dla niej wirtualne wydarzenie, podczas którego na stronie https://www.dkms.pl/pl/razem-dla-malgosi można zamówić pakiet rejestracyjny pozwalający na pobranie i przesłanie materiału genetycznego potrzebnego do oznaczenia zgodności genetycznej z osobą chorą wymagającą przeszczepu szpiku.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Rejestracja jest bezpłatna a pobieranie materiału nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na pocieraniu specjalną pałeczką znajdującą się w pakiecie rejestracyjnym przez 60 sekund wewnętrznej strony policzka. Materiał wystarczy odesłać na adres fundacji w załączonej do pakietu i zaadresowanej kopercie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama