Poza prawem: Bialczanie działali w gangu, który mógł wyłudzić ponad miliard złotych!

  • 30.06.2020, 09:17
  • Marcin Kozarski
Poza prawem: Bialczanie działali w gangu, który mógł wyłudzić ponad miliard…
Wyłudzająca podatek VAT zorganizowana grupa przestępcza, o udział w której podejrzani są między innymi dwaj mieszkańcy Białej Podlaskiej i firmy mające siedziby na terenie powiatu, łącznie mogła dokonać uszczupleń należności budżetowych na kwotę co najmniej 1,3 mld zł. Te ustalenia to efekt ostatnich działań prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, że postępowanie toczy się w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Z prokuraturą, prócz Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej warszawskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego współpracuje też białostocka delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Instytucje te gromadzą obecnie wszystkie wątki tej afery. Jednym z nich jest wprowadzanie do obrotu na terenie kraju sprzętu elektronicznego bez uiszczenia należnego podatku VAT w stawce 23%, co jak ustalono następowało z wykorzystaniem mechanizmu karuzeli podatkowej, zorganizowanej sieci spółek oraz tzw. „znikających podatników”.

Podejrzani pozorowali transakcje handlowe poprzez tworzenie i posługiwanie się poświadczającą nieprawdę dokumentacją księgową, wprowadzanie w błąd pracowników organów administracji podatkowej co do odnotowywanych zdarzeń gospodarczych oraz poprzez uwzględnianie w zadeklarowanej wysokości podatku naliczonego, wartości podawanych w nierzetelnych fakturach VAT.  

Do fikcyjnego obrotu elektroniką wykorzystywano łańcuch podmiotów, które wymieniały między sobą oraz w określonych centrach logistycznych podrobioną dokumentację, mającą świadczyć o faktycznej sprzedaży towarów przedstawianych w fakturach. Ta część śledztwa obejmuje także dwóch mieszkańców Białej Podlaskiej w wieku 43 i 32 lat oraz podmioty gospodarcze mające siedziby na tym terenie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 30 czerwca

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sędzia
Sędzia 30.06.2020, 12:18
MB Multimedia i wszystko jasne. Córeczka ma pralnie pieniędzy na ul Jatkowej pod nazwą Restauracja Sielska. Tym też powinny się zainteresować.

Pozostałe