Powiat bialski: 35 milionów trafi do samorządów

  • 01.07.2020, 15:03
  • Paulina Chodyka
Powiat bialski: 35 milionów trafi do samorządów
Do wszystkich gmin powiatu bialskiego trafi łącznie ponad 16,4 milionów złotych, miasto Biała Podlaska otrzyma prawie 11 mln, a powiat bialski 7 mln złotych. Wszystko za sprawą Funduszu Inwestycji Samorządowych, który ma być rządowym ratunkiem dla samorządów, które borykają się z finansowymi trudnościami, szczególnie w dobie pandemii.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to pieniądze przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln złotych. Łącznie w skali całego kraju do samorządów trafi 6 miliardów złotych. Ma to być forma wsparcia dla samorządów, które m.in. poprzez pandemię koronawirusa borykają się z większymi niż zwykle trudnościami finansowymi, nie mając często na wkład własny do inwestycji.Program nazwany został także „Tarczą dla Samorządów”. Kwoty dotacji dla poszczególnych jednostek będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. O programie poinformował w czwartek, 25 czerwca, poseł Dariusz Stefaniuk, na spotkaniu z wójtami gmin powiatu bialskiego.

 – Samorządowcy będą mogli te pieniądze przeznaczyć na w zasadzie każdą inwestycję, od budowy przedszkola po wsparcie np. powiatowych szpitali czy inwestycje drogowe. Będzie można te pieniądze wykorzystać też na wkład do Funduszu Dróg Samorządowych czy innych programów. Będą to fundusze przekazane bezpośrednio do samorządów, wnioski będą składane do wojewody, a termin ich przyjmowania rozpocznie się już w sierpniu – zapowiada poseł PiS. We wrześniu pieniądze miałyby zasilić konta miast, gmin i powiatów, by ograniczyć procedury i biurokrację, jeśli tylko te wskażą inwestycje, na które chciałyby przeznaczyć zastrzyk gotówki i poprawnie złożą wnioski. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 30 czerwca

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe