Gmina Drelów: Powstaje instytut badawczy hodowli drobiu

  • 07.07.2020, 17:30
  • Paulina Chodyka
Gmina Drelów: Powstaje instytut badawczy hodowli drobiu
W Kwasówce powstaje wielomilionowa inwestycja firmy Wipasz S.A.. Instytut badawczy hodowli drobiu ma być pierwszym tego typu obiektem w Europie. Specjalistyczna ferma wraz z przyległą infrastrukturą, posłuży rozwojowi polskiego proekologicznego rolnictwa i przetwórstwa drobiu. Tak, by polskie mięso podbijało światowe rynki. Inwestycja ma też zapewnić stanowiska pracy lokalnej społeczności, a dzięki korzystnej lokalizacji i zastosowanej przy budowie zaawansowanej technologii, nie będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

1 lipca odbyło się uroczyste wbudowanie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Instytutu Hodowli i Żywienia Polskiego Kurczaka w Kwasówce w gminie Drelów.

Wizytówka polskiego rolnictwa

Sama inwestycja warta jest 22 mln złotych, a dodatkowo będzie tutaj realizowany projekt badawczy o wartości 15,5 mln zł. Instytut składać ma się łącznie z dziewięciu budynków – 8 specjalistycznych kurników oraz laboratorium, w  którym będą pracować wykwalifikowani naukowcy z całej Polski.

– Instytut ma przede wszystkim służyć rozwojowi rolnictwa ekologicznego w Polsce. Ma być ono przodujące w Europie i na świecie. Musimy zadbać o to, żeby rozwijało się na miarę potrzeb konsumenta. Tutaj prowadzić będziemy badania nad jak najbardziej proekologicznym i prozdrowotnym sposobem hodowli drobiu. Po roku 1989 jeździliśmy po świecie i podglądaliśmy, jak rolnictwo rozwija się w innych krajach. Teraz natomiast przyszedł czas na to, by to Europa i świat brały z nas przykład, byśmy to my wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i produkowali jak najbardziej czyste i zdrowe mięso. Najważniejsza jest bowiem jakość – rozpoczął uroczystość prezes firmy Wipasz S.A.  Józef Wiśniewski.

Instytut ma zatem przyczynić się do rozwoju ekologicznej i jak najmniej uciążliwej dla otoczenia hodowli drobiu. – Chcemy pokazać polskim rolnikom, że inwestycje mogą być przyjazne środowisku i być wizytówką polskiego rolnictwa. To nowy rozdział w rozwoju rolnictwa i rozwoju firmy – dodał prezes. Jak zapowiada, instytut to inwestycja na miarę aktualnych ambicji polskiego drobiarstwa.

Naukowcy będą tutaj przeprowadzać doświadczenia, zmierzające do podniesienia jakości mięsa i jego walorów odżywczych m.in. nad skutecznym wyeliminowaniem GMO. Z ośmiu obiektów będą pobierane do badań zarówno pasza jak i kurczęta, przy czym w każdym badaniu będzie brało udział od 100 do 150 sztuk zwierząt. Jednocześnie będzie wykonywanych osiem doświadczeń przy ośmiu powtórzeniach. Wszystko to z zachowaniem wszelkich zasad bezpiecznego, ekologicznego rolnictwa.  

Inwestycja przyjazna środowisku

– To inwestycja w stronę rolnictwa nowoczesnego, innowacyjnego, wykorzystująca najnowsze technologie. Inwestora dobrze znamy i możemy mu zaufać. To przecież już kolejne przedsięwzięcie firmy Wipasz w naszym regionie. Inwestycja przyniesie gminie pozytywne skutki w postaci wpływów z podatków oraz  rozwoju okolicznych miejscowości, a także miejsc pracy dla mieszkańców - mówi wójt gminy Drelów, Piotr Kazimierski.  Tych ma być tutaj w przyszłości ok. 20. Większość kadry będą jednak stanowić naukowcy z całej Polski. Firma ma też wybudować drogę dojazdową do instytutu, z której będą korzystać też mieszkańcy.

Ważnym aspektem inwestycji jest zastosowanie najnowszych technologii, które pozwolą wyeliminować uciążliwości m.in. generowany przez tego typu obiekty nieprzyjemny zapach i niekorzystny wpływ na środowisko. - Zastosowane są tu największe, jeśli chodzi o ochronę środowiska, zabezpieczenia i najnowocześniejsze technologie, wszystko jest spełnione pod kątem przepisów. Wewnętrzna infrastruktura, która tu powstanie, będzie odrębna i nie będzie kolidowała z okoliczną miejscowością – zapewnia Wioletta Soczewka, przedstawiciel firmy projektowo-inwestycyjnej Kapitol Inwestycje i Nieruchomości.

- Chcemy chwalić się tą technologią na całą Europę i świat. Idziemy takim trybem, by ta ferma była nowoczesna dziś, za 5 i za 10 lat – dodaje przedstawiciel firmy Wipasz, Michał Ślusarski, koordynator prac projektowych. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowano już na jesień tego roku, całość zostanie zrealizowana na przełomie najbliższych lat.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe