Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:05
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Gmina Drelów: Powstaje instytut badawczy hodowli drobiu

W Kwasówce powstaje wielomilionowa inwestycja firmy Wipasz S.A.. Instytut badawczy hodowli drobiu ma być pierwszym tego typu obiektem w Europie. Specjalistyczna ferma wraz z przyległą infrastrukturą, posłuży rozwojowi polskiego proekologicznego rolnictwa i przetwórstwa drobiu. Tak, by polskie mięso podbijało światowe rynki. Inwestycja ma też zapewnić stanowiska pracy lokalnej społeczności, a dzięki korzystnej lokalizacji i zastosowanej przy budowie zaawansowanej technologii, nie będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców i środowiska.
Gmina Drelów: Powstaje instytut badawczy hodowli drobiu

1 lipca odbyło się uroczyste wbudowanie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Instytutu Hodowli i Żywienia Polskiego Kurczaka w Kwasówce w gminie Drelów.

Wizytówka polskiego rolnictwa

Sama inwestycja warta jest 22 mln złotych, a dodatkowo będzie tutaj realizowany projekt badawczy o wartości 15,5 mln zł. Instytut składać ma się łącznie z dziewięciu budynków – 8 specjalistycznych kurników oraz laboratorium, w  którym będą pracować wykwalifikowani naukowcy z całej Polski.

– Instytut ma przede wszystkim służyć rozwojowi rolnictwa ekologicznego w Polsce. Ma być ono przodujące w Europie i na świecie. Musimy zadbać o to, żeby rozwijało się na miarę potrzeb konsumenta. Tutaj prowadzić będziemy badania nad jak najbardziej proekologicznym i prozdrowotnym sposobem hodowli drobiu. Po roku 1989 jeździliśmy po świecie i podglądaliśmy, jak rolnictwo rozwija się w innych krajach. Teraz natomiast przyszedł czas na to, by to Europa i świat brały z nas przykład, byśmy to my wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i produkowali jak najbardziej czyste i zdrowe mięso. Najważniejsza jest bowiem jakość – rozpoczął uroczystość prezes firmy Wipasz S.A.  Józef Wiśniewski.

Instytut ma zatem przyczynić się do rozwoju ekologicznej i jak najmniej uciążliwej dla otoczenia hodowli drobiu. – Chcemy pokazać polskim rolnikom, że inwestycje mogą być przyjazne środowisku i być wizytówką polskiego rolnictwa. To nowy rozdział w rozwoju rolnictwa i rozwoju firmy – dodał prezes. Jak zapowiada, instytut to inwestycja na miarę aktualnych ambicji polskiego drobiarstwa.

Naukowcy będą tutaj przeprowadzać doświadczenia, zmierzające do podniesienia jakości mięsa i jego walorów odżywczych m.in. nad skutecznym wyeliminowaniem GMO. Z ośmiu obiektów będą pobierane do badań zarówno pasza jak i kurczęta, przy czym w każdym badaniu będzie brało udział od 100 do 150 sztuk zwierząt. Jednocześnie będzie wykonywanych osiem doświadczeń przy ośmiu powtórzeniach. Wszystko to z zachowaniem wszelkich zasad bezpiecznego, ekologicznego rolnictwa.  

Inwestycja przyjazna środowisku

– To inwestycja w stronę rolnictwa nowoczesnego, innowacyjnego, wykorzystująca najnowsze technologie. Inwestora dobrze znamy i możemy mu zaufać. To przecież już kolejne przedsięwzięcie firmy Wipasz w naszym regionie. Inwestycja przyniesie gminie pozytywne skutki w postaci wpływów z podatków oraz  rozwoju okolicznych miejscowości, a także miejsc pracy dla mieszkańców - mówi wójt gminy Drelów, Piotr Kazimierski.  Tych ma być tutaj w przyszłości ok. 20. Większość kadry będą jednak stanowić naukowcy z całej Polski. Firma ma też wybudować drogę dojazdową do instytutu, z której będą korzystać też mieszkańcy.

Ważnym aspektem inwestycji jest zastosowanie najnowszych technologii, które pozwolą wyeliminować uciążliwości m.in. generowany przez tego typu obiekty nieprzyjemny zapach i niekorzystny wpływ na środowisko. - Zastosowane są tu największe, jeśli chodzi o ochronę środowiska, zabezpieczenia i najnowocześniejsze technologie, wszystko jest spełnione pod kątem przepisów. Wewnętrzna infrastruktura, która tu powstanie, będzie odrębna i nie będzie kolidowała z okoliczną miejscowością – zapewnia Wioletta Soczewka, przedstawiciel firmy projektowo-inwestycyjnej Kapitol Inwestycje i Nieruchomości.

- Chcemy chwalić się tą technologią na całą Europę i świat. Idziemy takim trybem, by ta ferma była nowoczesna dziś, za 5 i za 10 lat – dodaje przedstawiciel firmy Wipasz, Michał Ślusarski, koordynator prac projektowych. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowano już na jesień tego roku, całość zostanie zrealizowana na przełomie najbliższych lat.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama