Powiat radzyński: Najpierw popracują nad elektryfikacją linii 30

  • 10.07.2020, 13:41
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Najpierw popracują nad elektryfikacją linii 30
Jeszcze w marcu samorządowcy z regionu snuli szerokie plany kolejowe. Postulowali kompleksową modernizację linii kolejowej nr 30 z Łukowa do Lublina przez Radzyń Podlaski i budowy linii 631. Wszystko najlepiej jeszcze w tej perspektywie finansowej UE. Dziś powiat radzyński obiera kurs na dochodzenie do celu małymi krokami i przystępuje do projektu elektryfikacji trasy nr 30 z programu Kolej Plus.

Urząd marszałkowski przygotowuje się właśnie do złożenia projektu do tego rządowego programu, z którego samorządy mogą pozyskać dotacje na małe inwestycje kolejowe, które pomogą skomunikować duże magistrale kolejowe z mniejszymi liniami.

W marcu tego roku samorządowcy regionu m.in. z powiatów bialskiego, radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego zorganizowali konferencję o kolei, na której z przedstawicielami PKP rozmawiali o kompleksowej modernizacji linii 30 i stworzenia linii 631. Już wówczas kolejarze sygnalizowali, że termin w jakim samorządy chcą realizacji inwestycji (do 2025 roku), jest niemożliwy. Tadeusz Subotnik, dyrektor biura strategii PKP PLK mówił wówczas: – Proces inwestycyjny na kolei nie dzieje się z dnia na dzień. Jest wielowymiarowy i proces ten liczy się na 7-8 lat. Należy stworzyć studium wykonalności, trasowanie, dokumentację projektową i przeprowadzić prace budowlane. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę dostępność środków finansowych. Linia 30 znalazła się w koncepcjach projektów regionalnych i ponadregionalnych na lata 2021 – 2027.

Dodawał, że w najbliższych tygodniach uruchomiony też zostanie nabór wniosków do programu Kolej Plus, której celem jest skomunikowanie mniejszych miejscowości z większymi trasami kolejowymi. – Tego programu nie da się zastosować do modernizacji linii 30 i budowy linii 631 – ripostował Józef Kowalczyk, szef Stowarzyszenia Ekspertów i Menadżerów Transportu Kolejowego. – W ramach  Kolej Plus można realizować mniejsze tematy, jak choćby elektryfikacja linii 30. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 lipca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe