Biała Podlaska: Miasto kupiło szpitalowi respiratory

  • 13.07.2020, 08:20
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Miasto kupiło szpitalowi respiratory
Tydzień temu oficjalnie przekazane zostały szpitalowi trzy respiratory, które z własnych środków zakupiło w maju tego roku miasto. Inicjatywa wyszła od przewodniczącego rady miasta Bogusława Broniewicz, który już w połowie marca skłaniał wadze Białej Podlaskiej do rozważenia takiego wsparcia bialskiej placówki medycznej.

Prezydent Michał Litwiniuk przypomina, że już na początku stanu epidemicznego ogłoszonego w kraju zdecydował o przesunięciu 400 tys. zł na zarządzanie kryzysowe związane z niwelowaniem w mieście skutków pandemii. Właśnie z tych pieniędzy 240 tys. zł przekazano na zakup trzech respiratorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

O takie wsparcie placówki, w połowie marca, apelował podczas sesji rady miejskiej jej przewodniczący Bogusław Broniewicz. – Głównym elementem chorobowym koronawirusa jest niewydolność oddechowa i w związku z tym potrzeba respiratorów. Dlatego mam apel do prezydenta, aby część rezerwy ogólnej wygospodarować na doraźne zakupy takiego sprzętu.  Zastanówmy się, czy mamy takie możliwości budżetowe i formalne – mówił wówczas Broniewicz.

Okazało się, że możliwości, by wesprzeć sprzętowo szpital są i w maju rozstrzygnięty został przetarg na trzy respiratory kliniczne Hamilton. Zostały one specjalnie wyprodukowane dla szpitala w Białej Podlaskiej, bo w czasie pandemii koronawirusa, dostępność tego typu sprzętu była znikoma. Respiratory można wykorzystywać również w transporcie sanitarnym. – Można powiedzieć, że to sprzęt już z najwyższej półki – przyznaje Adam Chodziński, dyrektor WSzS. – Byliśmy w stałym kontakcie z prezydentem Białej Podlaskiej. Miasto pytało nas o rekomendacje i wskazaliśmy trzy propozycje. Te respiratory, to jedna z nich.

Sprzęt został przekazany szpitalowi w ubiegłym tygodniu. Dotychczas na stanie placówki było 35 respiratorów dla dorosłych i 7 dla noworodków.

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe