Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:29
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Region: Pokonali Zielawę

To była świetna wyprawa z udziałem dwunastu osób, które kajakami w ciągu kilkunastu godzin pokonały rzekę Zielawę. Czyli prawy dopływ Krzny o długości 68 kilometrów.
Region: Pokonali Zielawę

Start został zaplanowany ze wsi Mosty w gminie Podedwórze, skąd ze Zbiornika Wody Zahajki pod Mostami wypływa rzeka Zielawa. Śmiałkowie podczas wyprawy liczącej 64 km walczyli nie tylko z wysoką wodą, ale i z licznymi przeszkodami w postaci zatorów, zalanych mostów, zmagali się z „przenoskami”.

- Wystartowaliśmy o godzinie 4.06, jeszcze przed wschodem słońca - relacjonuje Łukasz Węda ze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, pomysłodawca wyprawy. - Pierwsze kilometry to zmagania z zielem, małymi tamami i mostkami, pod którymi czasami ledwo można było się przecisnąć. Po dopłynięciu do Hołowna, tak zwanej Krainy Rumianku, dostrzegliśmy artystyczne instalacje lubelskiego rzeźbiarza Sławomira Matyjaszewskiego.

Na 48 kilometrze w Szenejkach, dawnym majątku rodu Szenejko, uczestnicy wyprawy otrzymali od gospodyń pyszną zupę. W pobliżu mostu w czasie II wojny istniało tam mini getto, gdzie pracowali Żydzi. Dalsza trasa biegła przez Dokudów, dawne miasteczko Lewkowo, Ortel Królewski, gdzie z koryta rzeki widać zabytkowy drewniany kościołek z 1706 roku. Ostatnia część wyprawy były Perkowice i Kłoda. Po kilkunastu godzinach wpłynęliśmy do Krzny, ujścia Zielawy w Woskrzenicach. Każdy otrzymał pamiątkowy medal, nie obyło się bez symbolicznego toastu szampanem na cześć zwycięstwa z rzeką.  

To tylko fragment opisu wyprawy, całość można znaleźć na Facebooku Łukasza Wędy. Jak podkreślają uczestnicy, „ekspedycja Zielawa” to niesamowite wrażenia, ale też i wyzwanie organizacyjne. Teraz powstał pomysł, by przepłynąć inną rzekę w naszym regionie, Klukówkę. Start z okolic Łosic 18 lipca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama