Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:11
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Radzyń Podlaski: Upamiętniono pomordowanych w Sitnie

Liczna grupa harcerzy, wójtowie gmin Radzyń Podlaski, Borki i Wohyń, starosta, kadra pedagogiczna, pracownicy gminy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości upamiętnili 80-tą rocznicę egzekucji harcerzy przez okupanta hitlerowskiego.
Gmina Radzyń Podlaski: Upamiętniono pomordowanych w Sitnie

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Radzyń Podlaski oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Obchody rozpoczęły się mszą święta polową odprawioną przez ks. Michała Goska przy pomniku pomordowanych. Następnie odczytano apel pamięci, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tego samego dnia rano władzy gminy i powiatu złożyły wieńce na grobie harcerzy na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

W piątek, 5 lipca 1940 r. Niemcy przywieźli do lasu koło wsi Sitno 15 osób. Harcerze zostali rozstrzelani a ich grób zrównano z ziemią kołami samochodów. Wszystko miało swój początek w 1939 r., kiedy to młodzi ludzie zorganizowali drużynę starszoharcerską. Zajmowali się kolportażem nielegalnej prasy na terenie Międzyrzeca, Łukowa i Lubartowa.

Działalność grupy była przede wszystkim informacyjna i propagandowa. Rozwozili broszury, dostarczali wiadomości radiowe, współpracowali ze Związkiem Walki Zbrojnej. Z czasem znaleźli się w kręgu zainteresowań Gestapo. Zostali aresztowani w 1940 r. Po miesiącu wydano na nich wyrok śmierci. Zostali rozstrzelani 5 lipca 1940 r. w lesie koło Sitna. 

W mogile pochowani są: Harcmistrz Michał Stefan Lisowski - harcmistrz ZHP, komendant hufca harcerskiego na powiat radzyński, Ćwik Józef Kamiński, Ćwik Zdzisław Maj, Druh Roman Makosz, Podporucznik Piotr Janczara, Chorąży Feliks Kopias, Stanisław Strzelecki, Ludwik Cyranek, Jan Popławski, Józef Pucek, Piotr Skubisz, Zygmunt Pietrzyk, Stanisław Rosiński, Marian Strowve, Aleksander Bozoki pochowany po ekshumacji w Lubartowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama